November 19, 2017
Botë

Botë

Botë Kryesore

Presidenti Erdogan: Nuk do të qëndrojmë të heshtur ndaj një grushti të armiqve

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan në Kongresin e gjashtë të zakonshëm të AK Partisë në qytetin turk Bayburt tha se “nuk do të qëndrojmë të heshtur ndaj ...
Read more Comments Off on Presidenti Erdogan: Nuk do të qëndrojmë të heshtur ndaj një grushti të armiqve
Botë

Kina dhe Rusia me teleferik të parë ndërkufitar për pasagjerët mes tyre

Kina dhe Rusia do të ndërtojnë një teleferik përgjatë lumit në kufirin midis tyre, për të nxitur turizmin dhe për të lehtësuar kalimin kufitar midis dy vendeve. Teleferiku ...
Read more Comments Off on Kina dhe Rusia me teleferik të parë ndërkufitar për pasagjerët mes tyre
Botë

Amerika vendos të mbyllë përfaqësinë e Palestinës në Uashington

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbyllin përfaqësinë e Organizatës për Çlirimin e Palestinës (PLO) në Uashington. Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson bëri të ditur se ...
Read more Comments Off on Amerika vendos të mbyllë përfaqësinë e Palestinës në Uashington
Botë

Francë: Polici vret tre persona më pas vret edhe veten

Një zyrtar i policisë u vetëvra pasi vrau tre persona në komunën periferike Sarcelles të kryeqytetit të Francës, Paris. Njoftohet se personat e vrarë nga zyrtari policor janë ...
Read more Comments Off on Francë: Polici vret tre persona më pas vret edhe veten
Botë

Koreja e Veriut po ndërton nëndetëse balistike

Koreja e Veriut po nxiton që të ndërtojë dhe dislokojë nëndetësen e saj të parë me raketa balistike. Fotografitë satelitore të analizuara nga ‘38 veri’, një grupim ekspertësh, ...
Read more Comments Off on Koreja e Veriut po ndërton nëndetëse balistike
Botë

Palestinezët paralajmërojnë SHBA-të pas padisë kundër Izraelit

Organizata Çlirimtare e Palestinës (PLO) ka paralajmëruar se do të ngrijë lidhjet e saj me SHBA-në nëse Shtetet e Bashkuara kërcënojnë mbylljen e zyrës së PLO-së në Uashington. ...
Read more Comments Off on Palestinezët paralajmërojnë SHBA-të pas padisë kundër Izraelit
Botë

Sinjale nga nëndetësja argjentinase e zhdukur

Vijojnë intensivisht kërkimet për nëndetësen ushtarake argjentinase, e zhdukur në ujërat e Atlantikut. Autoritetet argjentinase njoftuan se të shtunën kishin pikasur shtatë përpjekje për komunikim telefonik satelitor nga ...
Read more Comments Off on Sinjale nga nëndetësja argjentinase e zhdukur
Botë

Aisha, një grua luftëtare kundër rebelëve të Boko Haramit

Pas shumë vitesh konflikti me grupin kryengritës të Boko Haramit, si ia del të ecë përpara një vend si Nigeria? Mariama Diallo tregon në një dokumentar të saporealizuar ...
Read more Comments Off on Aisha, një grua luftëtare kundër rebelëve të Boko Haramit
Botë Kryesore

Gjenerali Hyten: Nuk do të dëgjoj një urdhër të paligjshëm të Presidentit Trump

Komandanti Suprem i Forcave Bërthamore të SHBA-ve (STRATCOM), John Hyten tha sot se nuk do të dëgjonte një urdhër të presidentit Donald Trump, nëse urdhëron përdorimin e paligjshëm ...
Read more Comments Off on Gjenerali Hyten: Nuk do të dëgjoj një urdhër të paligjshëm të Presidentit Trump
Botë

Kush u zgjedh Miss Bota 2017? (Foto)

Manushi Chhillar nga India ka fituar konkursin e bukurisë për Miss Bota për vitin 2017, në Sanya, Kinë. Fitorja vjen 17 vjet pasi Priyanka Chopra solli në shtëpi ...
Read more Comments Off on Kush u zgjedh Miss Bota 2017? (Foto)