September 22, 2018
Botë

Botë

Botë

‘Gjurmët e zjarrit’ në Mesxhid-i Aksa ende të pranishme pas 48 vitesh

Kryetari i Këshillit të Lartë Islam në Jerusalem dhe teologu i Mesxhid-i Aksasë, Ikrime Sabri: “Gjurmët e zjarrit si pasojë e zjarrvënies 48 vite më parë në Aksa ...
Read more Comments Off on ‘Gjurmët e zjarrit’ në Mesxhid-i Aksa ende të pranishme pas 48 vitesh
Botë

Bleu avionë rusë, SHBA i vendos sanksione të forta Kinës

SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze rreth blerjes së avionëve ushtarakë rusë dhe raketave sipërfaqësore në ajër. Burimet  thonë se blerjet e tilla janë në kundërshtim me ...
Read more Comments Off on Bleu avionë rusë, SHBA i vendos sanksione të forta Kinës
Botë

NATO mbështetje Gjeorgjisë, i bën thirrje Rusisë, tërheqi ushtarët!

Zëvendësekretarja e përgjithshme e NATO-s, Rose Gottemoeller, e cila ndodhet për takime zyrtare në Gjerogji, ka theksuar se japin mbështetje konkrete për integritetin territorial dhe sovranitetin e Gjeorgjisë, ...
Read more Comments Off on NATO mbështetje Gjeorgjisë, i bën thirrje Rusisë, tërheqi ushtarët!
Botë

Guterres thirrje për implementimin e plotë të marrëveshjes për Idlibin

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bahskuara, Antonio Guterres, të enjten bëri thirrje për implementimin e plotë të marrëveshjes turko-ruse për të parandaluar vazhdimin e dhunës në provincën ...
Read more Comments Off on Guterres thirrje për implementimin e plotë të marrëveshjes për Idlibin
Botë

Ndahet nga jeta Presidenti i Vietnamit

Media shtetërore Vietnameze njoftoi se presidenti i këtij vendi, Tran Dai Quang, ka vdekur në moshën 61-vjeçare pas një sëmundjeje serioze. “Presidenti Tran Dai vdiq më 21 shtator ...
Read more Comments Off on Ndahet nga jeta Presidenti i Vietnamit
Botë

Abuzimet e Kishës, skandali përfshin edhe Holandën

Holanda është vendi më i fundit që goditet nga skandali i abuzimeve seksuale me të mitur nga ana e priftërinjve katolikë me më shumë se gjysmën e klerikëve ...
Read more Comments Off on Abuzimet e Kishës, skandali përfshin edhe Holandën
Botë

Fëmijët protestojnë kundër prindërve: Luani me ne, jo me celularët

Protestat nuk organizohen vetëm nga të rriturit, por edhe nga të vegjëlit. Këtë gjë na e tregojnë më së miri disa fëmijë në Gjermani, të cilët protestuan kundër ...
Read more Comments Off on Fëmijët protestojnë kundër prindërve: Luani me ne, jo me celularët
Botë

Nëse lë Turqinë në dorë të Rusisë e Iranit, Perëndimi mund ta paguajë shtrenjtë

Vlera e lirës turke ka rënë me 40% përkundrejt dollarit brenda këtij viti. Marrëdhëniet midis dy vendeve arritën në pikën më të ulët kur presidenti Amerikan dyfishoi tarifat ...
Read more Comments Off on Nëse lë Turqinë në dorë të Rusisë e Iranit, Perëndimi mund ta paguajë shtrenjtë
Botë

Trump kritikon demokratët: Po bllokoni buxhetin për ndërtimin e murit me Meksikën

Presidenti Trump ka akuzuar ligjvënësit demokratë se po bllokojnë fondet për ndërtimin e murit në kufi. Ai gjithashtu fajësoi ligjvënësit republikanë që lejojnë kolegët e opozitës të bllokojnë ...
Read more Comments Off on Trump kritikon demokratët: Po bllokoni buxhetin për ndërtimin e murit me Meksikën
Botë

Qindra të zhdukur pas mbytjes së anijes në Tanzani

Një zyrtar lokal i ka thënë BBC-së, se pesë persona kanë vdekur dhe 102 të tjerë janë shpëtuar, mirëpo një tjetër person ka thënë se anija ka qenë ...
Read more Comments Off on Qindra të zhdukur pas mbytjes së anijes në Tanzani