October 18, 2018
Botë

Botë

Botë

Lagarde anulon pjesëmarrjen në konferencën në Arabinë Saudite

Drejtoresha e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Christine Lagarde ka anuluar pjesëmarrjen në konferencën ekonomike “Future Investment Initiative”, e cila do të mbahet në kryeqytetin e Arabisë Saudite, Rijad, ...
Read more Comments Off on Lagarde anulon pjesëmarrjen në konferencën në Arabinë Saudite
Botë

Presidenti Erdogan takon Sekretarin amerikan të Shtetit Mike Pompeo

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, takoi Sekretarin Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, raporton AA, përcjell Kosova Post. Takimi, i cili zjgati 35 minuta, u zhvillua në Aeroportin ...
Read more Comments Off on Presidenti Erdogan takon Sekretarin amerikan të Shtetit Mike Pompeo
Botë

Çavusoglu: Turqia është e detyruar të zbardhë rastin Khashoggi

Ministri i Punëve të Jashtme, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) bëri të ditur se e gjithë bota është në kureshtje për të mësuar fatin e gazetarit Jamal Khashoggi, i ...
Read more Comments Off on Çavusoglu: Turqia është e detyruar të zbardhë rastin Khashoggi
Botë

Edhe një princ saudit rezident në Gjermani, pretendon se i kishin ngritur kurth për ta rrëmbyer

Princi Khalid bin Farhan al-Saud i Arabisë Saudite, rezident në Gjermani, pretendoi se udhëheqja e vendit të tij kishte dashur ta rrëmbejë, por kishte dështuar. Pas zhdukjes së ...
Read more Comments Off on Edhe një princ saudit rezident në Gjermani, pretendon se i kishin ngritur kurth për ta rrëmbyer
Botë

Tusk: Të hetohet plotësisht dhe të ndëshkohen fajtorët për rastin Khashoggi

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian (BE), Donald Tusk, ka bërë thirrje për “hetim të plotë” dhe “dënim të fajtorëve” për rastin e gazetarit saudit të Washington Post, ...
Read more Comments Off on Tusk: Të hetohet plotësisht dhe të ndëshkohen fajtorët për rastin Khashoggi
Botë

Konsulli i Arabisë Saudite në Stamboll kthehet në shtetin e tij

Konsulli Gjeneral i Arabisë Saudite në Stamboll, Mohammad al-Otaibi, është larguar nga Turqia për të shkuar në vendin e tij. Sipas të dhënave të siguruara nga zyrtarët, Otaibi ...
Read more Comments Off on Konsulli i Arabisë Saudite në Stamboll kthehet në shtetin e tij
Botë Lajme

Po binte shi, gjesti i Trump ndaj gruas së tij është bërë hit në internet (Video)

Ndoshta për të Amerika është e para, por duket se Donald Trump ka ide të tjera kur është fjala për gruan. Presidenti u kap nga kamerat duke e ...
Read more Comments Off on Po binte shi, gjesti i Trump ndaj gruas së tij është bërë hit në internet (Video)
Botë

I dërguari amerikan për Sirinë vizitë në Turqi, Katar dhe Arabinë Saudite

I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) për Sirinë, James Jeffrey, ka udhëtuar për një turne gjatë të cilit do të vizitojë Turqinë, Katarin dhe ...
Read more Comments Off on I dërguari amerikan për Sirinë vizitë në Turqi, Katar dhe Arabinë Saudite
Botë

New York Times: Princi Saudit miratoi marrjen në pyetje të Khashoggit

Princi i trashëguar saudit, Mohammed bin Salman, pavarësisht nga ajo që Riadi ka deklaruar, ishte në dijeni dhe “ka miratuar” marrjen në pyetje që “përfundoi keq” të gazetarit ...
Read more Comments Off on New York Times: Princi Saudit miratoi marrjen në pyetje të Khashoggit
Botë

‘Në Jemen 2,2 milionë fëmijë ballafaqohen me kequshqyerjen’

Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë (UNICEF) njoftoi se 2,2 milionë fëmijë si pasojë e mungesës së ushqimit po ballafaqohen me problemin e kequshqyerjes akute, transmeton AA, ...
Read more Comments Off on ‘Në Jemen 2,2 milionë fëmijë ballafaqohen me kequshqyerjen’