August 14, 2018
Botë

Botë

Botë

Newman: Zonja e parë e SHBA-së numëron ditët nga divorci me Trump

Zonja e parë e Shtetve të Bashkuara (SHBA) Melania Trump numëron ditët që të divorcohet nga burri i saj Donald Trump, pohoi ish-ndihmësja e presidentit amerikan Omarosa Newman, ...
Read more Comments Off on Newman: Zonja e parë e SHBA-së numëron ditët nga divorci me Trump
Botë

Talebanët sulmuan dhe morën një kamp ushtarak në Afganistan

Militantët talebanë kanë sulmuar dhe marrë një kamp ushtarak në krahinën veriore afgane Faryab, raporton AA, përcjell KosovaPost. Zëdhënësi i Korpusit të 209-të të ushtrisë afgane, Hanif Rezai, ...
Read more Comments Off on Talebanët sulmuan dhe morën një kamp ushtarak në Afganistan
Botë

‘Algat helmuese’ shkaktojnë gjendje të jashtëzakonshme në Florida

“Algat helmuese” kanë bërë që autoritetet të shpallin gjendje të jashtëzakonshme në disa rajone të Floridës në SHBA pasi kanë shkaktuar ngordhjen e peshqve dhe zbrazjen e plazheve ...
Read more Comments Off on ‘Algat helmuese’ shkaktojnë gjendje të jashtëzakonshme në Florida
Botë

Sulmohet parlamenti i Britanisë, lëndohen disa persona

Disa persona janë lënduar pasi një makinë me shpejtësi ka goditur barrierat e sigurisë jashtë selisë së Parlamentit Britanik. Incidenti ka ndodhur rreth orës 7:30 të mëngjesit, ndërkohë ...
Read more Comments Off on Sulmohet parlamenti i Britanisë, lëndohen disa persona
Botë

Bolton priti në takim ambasadorin e Turqisë në Uashington Serdar Kiliç

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare John Bolton, dhe ambasadori i Turqisë në Uashington Serdar Kiliç kanë mbajtur një takim në Shtëpinë e Bardhë, përcjell KosovaPost. ...
Read more Comments Off on Bolton priti në takim ambasadorin e Turqisë në Uashington Serdar Kiliç
Botë

Tërmeti në Indonezi, bilanci i viktimave shkon në 436

Autoritetet indoneziane njoftuan se deri tani janë konfirmuar 436 viktima nga tërmeti që tronditit Ishullin e Lombok-ut në fillim të këtij muaji. Agjencia e menaxhimit të fatkeqësive të ...
Read more Comments Off on Tërmeti në Indonezi, bilanci i viktimave shkon në 436
Botë

Ja kur do zhvillohet takimi Merkel-Putin, dhe çfarë do diskutohet

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, do të takohet me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin të shtunën, për të biseduar për luftën në Siri, dhunën në Ukrainën Lindore dhe ...
Read more Comments Off on Ja kur do zhvillohet takimi Merkel-Putin, dhe çfarë do diskutohet
Botë

Trump ka nënshkruar/ Një vendim skandaloz kundër Turqisë

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka pezulluar shitjen e avionëve luftarakë F-35 për të Turqinë, përcjell KosovaPost. Ligji i SHBA për shpenzimet e buxhetit të vitit 2019 u nënshkrua ...
Read more Comments Off on Trump ka nënshkruar/ Një vendim skandaloz kundër Turqisë
Botë

Ushtria izraelite plagos 2 palestinezë në protestat paqësore të ‘Marshimit të Kthimit të Madh’

Dy palestinezë kanë mbetur të plagosur të hënën si pasojë e zjarrit të hapur nga ushtarët izraelitë në drejtim të pjesëmarrësve në manifestimet e quajtura “Marshimi i Kthimit ...
Read more Comments Off on Ushtria izraelite plagos 2 palestinezë në protestat paqësore të ‘Marshimit të Kthimit të Madh’
Botë

Qeveria gjermane: Stabiliteti i ekonomisë turke shërben për të mirën e Gjermanisë

Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert theksoi se stabiliteti i ekonomisë turke do të shërbejë për të mirën e Gjermanisë,  përcjell KosovaPost. Në një konferencë për shtyp, Seibert ...
Read more Comments Off on Qeveria gjermane: Stabiliteti i ekonomisë turke shërben për të mirën e Gjermanisë