October 18, 2018
Botë

Botë

Botë

Në Gjermani ka rënë numri i të huajve, por është rritur ai i ballkanasve

Në vitin 2017 ka rënë numri i përgjithshëm i migrantëve që kanë ardhur në Gjermani, megjithatë Gjermania mbetet një vend atraktiv, sidomos për qytetarët e BE-së. Shënon sërish ...
Read more Comments Off on Në Gjermani ka rënë numri i të huajve, por është rritur ai i ballkanasve
Botë

Hyjnë avionët amerikanë F22-Raptor, largohen 600 avionë rusë e iranianë

Qielli i  Sirisë po dyndet prej kohësh nga avionët rusë, iranianë dhe sirianë (të Asadit), sidomos në zonën pranë Irakut, ku ndodhen edhe trupat amerikane. Ishte hera e ...
Read more Comments Off on Hyjnë avionët amerikanë F22-Raptor, largohen 600 avionë rusë e iranianë
Botë

Ndahet nga jeta themeluesi i Microsoft

Paul G. Allen, i cili ishte bashkë-themeluesi i Microsoft me mikun e tij të fëmijërisë, Bill Gates, , vdiq të hënën në moshën 65 vjeçare. Vdekja e tij ...
Read more Comments Off on Ndahet nga jeta themeluesi i Microsoft
Botë

Saudia po përgaditë raportin për pranimin e ekzekutimit të gazetarit Kashikçi!

Pas hetimit të grupit të përbashkët Turko-Saudit në konsullaten e Saudisë në Stamboll, autoritetet saudiane po përgadisin raportin për pranimin e ekzekutimit të gazetarit Kashikçi, përcjell KosovaPost. Ndërsa ...
Read more Comments Off on Saudia po përgaditë raportin për pranimin e ekzekutimit të gazetarit Kashikçi!
Botë

Stamboll, rezultatet e kontrollit në konsullaten Saudite

Sipas mediave turke të cilat i referohen burimeve nga prokuroria e përgjithshmë e Turqisë, gjatë kontrollit në konsullatë janë gjetur prova të mjaftueshmë për vërtetimin e vrasjes së ...
Read more Comments Off on Stamboll, rezultatet e kontrollit në konsullaten Saudite
Botë

Trump: Nuk ka asnjë vend tjetër që na keqtrajton sikurse BE-ja!

Presidenti i SHBA Donald Trump përsëri iu drejtua marrëdhënieve tregtare transatlantike duke thënë se: “Nuk ka asnjë tjetër që na trajton aq keq sa Bashkimi Evropian (BE)”, përcjell ...
Read more Comments Off on Trump: Nuk ka asnjë vend tjetër që na keqtrajton sikurse BE-ja!
Botë

‘Kequshqyerja ka prekur mbi 150 milionë fëmijë’

Martin Penner, kryetar i Zyrës së Komunikimit në Turqi i Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara (WFP), ka deklaruar se pavarësisht progresit të rëndësishëm në vitet ...
Read more Comments Off on ‘Kequshqyerja ka prekur mbi 150 milionë fëmijë’
Botë

BE: Për rastin Khashoggi kemi të njëjtin qëndrim me SHBA-të

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian (BE) për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikën e Sigurisë, Federica Mogherini, njoftoi se janë plotësisht në një drejtim me qeverinë amerikane lidhur ...
Read more Comments Off on BE: Për rastin Khashoggi kemi të njëjtin qëndrim me SHBA-të
Botë

Humbi zgjedhjet në Bavari, Merkel befason me deklaratën e fundit

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të hënën se humbja e madhe e aleatëve të saj konservatorë në rajonin e Bavarisë tregon se votuesit e kanë humbur besimin në ...
Read more Comments Off on Humbi zgjedhjet në Bavari, Merkel befason me deklaratën e fundit
Botë

Krizë pengjesh në stacionin qendror të trenit në Këln

Policia gjermane ka evakuuar dhe vendosur kordon në stacionin qendror të trenave në qytetin e Këlnit pasi janë dëgjuar të shtëna me armë, transmeton AA, përcjell Kosova Post. ...
Read more Comments Off on Krizë pengjesh në stacionin qendror të trenit në Këln