September 21, 2017

Ekonomi

Ekonomi Kryesore Lajme

Thaqi: Mos premtoni zhvillim të bujqësisë pa pasur njohuri

Mbrëmë është hapur edhe zyrtarisht fushata zgjedhore për zgjedhjet lokale që do të mbahen më 22 tetor, e me këtë filluan edhe premtimet ...
Read more 0
Ekonomi Kryesore Lajme

Rritja e pagave në sektorin publik, në kurriz të atij privat

Përfaqësues të punëtorëve të sektorit privat dhe komunitetit të bizneseve në Kosovë, shprehin shqetësime në lidhje me premtimet e zyrtarëve të Qeverisë për ...
Read more 0
Ekonomi Kryesore Lajme

Ligji për ‘Trepçën’, vetëm në letër

Në tetor bëhet një vit që nga miratimi i Ligjit për gjigantin metalurgjik “Trepça”. Në atë kohë ky Ligj u cilësua si shpëtim ...
Read more 0
Ekonomi Kryesore Lajme

Tenderët e parë të Zyrës së Kryeministrit: Blihen telefona dhe frigoriferë

Ramush Haradinaj tani i ka mbushur një javë në detyrën e tij si kryeministër i vendit. Por, puna e zyrës dhe tij dhe ...
Read more 0
Ekonomi Kryesore Lajme

Bedri Hamza tregon se kur do të ndodhë rritja e pagave

Ministri i Financave, Bedri Hamza, në emisionin “Debat D+”, ka premtuar rritje pagash në sektorin publik nga 1 janari i vitit të ardhshëm, ...
Read more 0
Ekonomi Lajme

Shqiptarët konsumojnë më shumë fruta se të gjithë vendet e rajonit, ja sa konsumojnë brenda një viti

Sipas të dhënave të përpunuara nga FAO, shqiptarët konsumojnë më shumë fruta se të gjithë vendet e rajonit. Sipas të dhënave të disponueshme, ...
Read more 0
Ekonomi

Bedri Hamza: Ministria e Financave parasheh shtimin e 14 projektligjeve

Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e sotme, ka miratuar edhe Programin legjislativ të Qeverisë së Republikës së Kosovës për vitin 2017. Ministri i ...
Read more 0
Ekonomi Kryesore Lajme

Ministri Hamza priti në takim shefin e Bankës Botërore në Kosovë

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim shefin e Bankës Botërore në Kosovë Marco Mantovanelli, ku diskutuan për vazhdimin e ...
Read more 0
Ekonomi Kryesore Lajme

Ministri Tahiri paralajmëron hetimin e pasurisë së zyrtarëve publikë

Ka filluar punëtoria dyditore e organizuar nga TAIEX dhe Agjencia për Administrimin e Pasurisë së Sekuestruar dhe të Konfiskuar (AAPSK), e cila funksionon ...
Read more 0
Ekonomi

Tri banka të Beogradit dhe 410 serbë dështojnë ta bllokojnë ligjin për Trepçën

Jo më pak se 410 serbë kanë pretenduar se do të gjejnë mbështetje në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës për ta pezulluar Ligjin për ...
Read more 0