June 24, 2018
Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi Kryesore Lajme

Ja sa do t’i kushtojë Kosovës autostrada Prishtinë-Hani i Elezit

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, tha se kostoja përfundimtare e autostradës Prishtinë – Hani i Elezit, e cila e lidh Kosovën me Maqedoninë, mund të shkojë në rreth ...
Read more Comments Off on Ja sa do t’i kushtojë Kosovës autostrada Prishtinë-Hani i Elezit
Ekonomi Kryesore Lajme

FMN për Kosovën: Performancë ekonomike solide

Një delegacion i Fondit Monetar Ndërkombëtar, i kryesuar nga Stephanie Eble, ka vizituar Kosovën nga 30 maji deri më 5 qershor. Arsye e vizitës së tyre ka qenë ...
Read more Comments Off on FMN për Kosovën: Performancë ekonomike solide
Ekonomi Kryesore Lajme

Pas 53 milionëve për Bechtel Enka, Qeveria ka obligime milionëshe edhe ndaj Limak-ut

Qeveria e Kosovës ndau 53 milionë euro shtesë për “Bechtel Enkan” për autostradën e Shkupit. Pal Lekaj, ministër i Infrastrukturës, tha se “për shkak të dështimit të Qeverisë ...
Read more Comments Off on Pas 53 milionëve për Bechtel Enka, Qeveria ka obligime milionëshe edhe ndaj Limak-ut
Ekonomi Kryesore Lajme

Ministri Hasani alarmon për produktet me nivel të lartë të vajit të palmës në treg

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Bajram Hasani, ka alarmuar të martën se në tregun kosovar po shiten produkte me përmbajtje të lartë të vajit të palmës, i cili ...
Read more Comments Off on Ministri Hasani alarmon për produktet me nivel të lartë të vajit të palmës në treg
Ekonomi Kryesore Lajme

SBASHK-u, ashpërson dialogun me ministrin Hamza, shkak Ligji për arsimtarët e viteve të 90-ta

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës (SBASHK) përmes një kumtese për media ka reaguar ndaj deklaratave të Ministrit të Financave, Bedri Hamza, i cili ...
Read more Comments Off on SBASHK-u, ashpërson dialogun me ministrin Hamza, shkak Ligji për arsimtarët e viteve të 90-ta
Ekonomi Kryesore Lajme

Sa i kushton Kosovës dështimi i Telekomit në zbatimin e kodit +383?

Mbi 200 milionë euro i ka kushtuar Telekomit të Kosovës shfrytëzimi i kodit telefonik të Monakos (+377) për 18 vjetët e pasluftës. E me gjithë që Kosovës i ...
Read more Comments Off on Sa i kushton Kosovës dështimi i Telekomit në zbatimin e kodit +383?
Ekonomi

Rruga e Kombit, mësohet taksa për kuksianët

Ndonëse fillimisht u përfol se taksa e kalimit për banorët dhe përdoruesit e shpeshtë do të jetë 1.5 euro, Qeveria e Shqipërisë duket se ka vendosur të miratojë ...
Read more Comments Off on Rruga e Kombit, mësohet taksa për kuksianët
Ekonomi

Serbia synon të rrisë eksportin në Kosovë

Zëvendëskryeministri serb, Rasim Ljajiq, njëherit edhe ministër i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikimit, duke folur për gjetjen e një zgjidhje të përhershme mes Prishtinës dhe Beogradit ka deklaruar se ...
Read more Comments Off on Serbia synon të rrisë eksportin në Kosovë
Ekonomi Kryesore Lajme

Haradinaj përfaqësuesit e FMN-së bisedojnë për zhvillimin ekonomik

Kryeministri Ramush Haradinaj ka pritur në takim delegacionin e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), ku biseduan për zhvillimin ekonomik të vendit, si prioritet qeveritar. “Fondi Monetar Ndërkombëtar, pos bashkëpunimit ...
Read more Comments Off on Haradinaj përfaqësuesit e FMN-së bisedojnë për zhvillimin ekonomik
Ekonomi Kryesore Lajme

Gërxhaliu thotë se Kosova duhet të aplikojë urgjentisht për anëtarsim në OBT

Kryetar i Odës ekononmike, Safet Gërxhaliu,  ka kërkar ugjentisht që Kosova të aplikojë për anëtarsim në Organizatën Botërore të Tregtisë. “Kosova ka filluar bisedimet dhe takimet me OBT, ...
Read more Comments Off on Gërxhaliu thotë se Kosova duhet të aplikojë urgjentisht për anëtarsim në OBT