July 16, 2018
Kulturë

Kulturë

Kulturë Lajme

Së shpejti filmi për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë

Shumë shpejtë një film të ri do të mund ta shohim gjatë vitit të ardhshëm, në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare. Ketë gjë e ka bërë të ...
Read more Comments Off on Së shpejti filmi për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë
Kulturë

Libri i shenjtë i Jusuf Gërvallës

Jusuf Gërvalla Shpuzë e errët matanë qelqeve që avullojnë mesnatës së ngjyer me tëmbëlin e detit në oborr po fshihej një hije dhe qerrja e drunjtë kuajt sonte ...
Read more Comments Off on Libri i shenjtë i Jusuf Gërvallës
Kulturë Lajme

E pabesueshme: Pjesë të serialit ‘Game of Thrones’ janë filmuar shumë pranë Shqipërisë

Dubrovnku është qyteti përrallor i Kroacisë, është zonë e mbrojtur nga UNESCO dhe shquhet si “perla” e Adriatikut, me një pozicion strategjik dhe arkitekturë mahnitëse nga stili barok ...
Read more Comments Off on E pabesueshme: Pjesë të serialit ‘Game of Thrones’ janë filmuar shumë pranë Shqipërisë
Kulturë Lajme

Ministrja Reshitaj takohet me BERZH-in për trajtimin e ujërave të zeza 

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj ka pritur sot në takim përfaqësuesit e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe të Bankës Evropiane për Investime, me ...
Read more Comments Off on Ministrja Reshitaj takohet me BERZH-in për trajtimin e ujërave të zeza 
Kulturë Lajme

“Kala Festival” ndez atmosferën në plazhet shqiptare

Jugu i Shqipërisë është duke përjetuar ditë dhe netë elektrizuese falë “Kala Festival”. Për herë të parë, bregdeti me bukuri mahnitëse i Dhërmiut, është duke pritur Festivalin e ...
Read more Comments Off on “Kala Festival” ndez atmosferën në plazhet shqiptare
Kulturë Lajme

Shkup, hapet ekspozita në nderim të mjeshtrit madh të modës, Azzedine Alaia

Instituti Ndërkombëtar i Modës “Izet Curi” për fundin e vitit shkollor organizon ekspozitë me kreacionet e punuara nga studentët, shkruan Kosova Post. Ekspozita do të mbahet me 27 ...
Read more Comments Off on Shkup, hapet ekspozita në nderim të mjeshtrit madh të modës, Azzedine Alaia
Kulturë Lajme

Festivali shqiptar mbush sheshin qendror të Detroitit

Është viti i tretë radhazi që shqiptarët shpalosin këngët dhe vallet e tyre në qendër të Detroitit në shtetin Miçigan. Festivali Shqiptaro-Amerikan që zgjat dy ditë, mbledh artistë ...
Read more Comments Off on Festivali shqiptar mbush sheshin qendror të Detroitit
Kulturë

Çmimin “Mujë Krasniqi” e fitoi ansambli i këngëve dhe valleve “Shotë Galica” e Drenasit

Në Klinë përfundoi Festivali Folklorik Mbarëkombëtar “I këndojmë Lirisë”, që u mbajt me 6, 7 dhe 8 qershor. Çmimin kryesor “Mujë Krasniqi”, të edicionit të 18-të të këtij ...
Read more Comments Off on Çmimin “Mujë Krasniqi” e fitoi ansambli i këngëve dhe valleve “Shotë Galica” e Drenasit
Kulturë

Libri biografik për Thaçin edhe në panairin e Prishtinës

Libri i gazetarëve britanikë, Roger Boyes dhe Suzy Jagger, “New State, Modern Statesman: Hashim Thaçi – A Biography”, i cili përshkruan jetën e Presidentit të Kosovës, nga sot ...
Read more Comments Off on Libri biografik për Thaçin edhe në panairin e Prishtinës
Kulturë Lajme

Në Festivalin ‘I Këndojmë Lirisë’ u shpalosen vlerat e këngëve dhe valleve kombëtare

Festivali Folklorik “I Këndojmë Lirisë”, që sivjet, në Klinë, mbahet për herën e 18-të ka nisur me natën e parë me paraqitjen në skenë të shoqërive, ansambleve artistike, ...
Read more Comments Off on Në Festivalin ‘I Këndojmë Lirisë’ u shpalosen vlerat e këngëve dhe valleve kombëtare