August 14, 2018
Kulturë

Kulturë

Kulturë Lajme

Festivali shqiptar mbush sheshin qendror të Detroitit

Është viti i tretë radhazi që shqiptarët shpalosin këngët dhe vallet e tyre në qendër të Detroitit në shtetin Miçigan. Festivali Shqiptaro-Amerikan që zgjat dy ditë, mbledh artistë ...
Read more Comments Off on Festivali shqiptar mbush sheshin qendror të Detroitit
Kulturë

Çmimin “Mujë Krasniqi” e fitoi ansambli i këngëve dhe valleve “Shotë Galica” e Drenasit

Në Klinë përfundoi Festivali Folklorik Mbarëkombëtar “I këndojmë Lirisë”, që u mbajt me 6, 7 dhe 8 qershor. Çmimin kryesor “Mujë Krasniqi”, të edicionit të 18-të të këtij ...
Read more Comments Off on Çmimin “Mujë Krasniqi” e fitoi ansambli i këngëve dhe valleve “Shotë Galica” e Drenasit
Kulturë

Libri biografik për Thaçin edhe në panairin e Prishtinës

Libri i gazetarëve britanikë, Roger Boyes dhe Suzy Jagger, “New State, Modern Statesman: Hashim Thaçi – A Biography”, i cili përshkruan jetën e Presidentit të Kosovës, nga sot ...
Read more Comments Off on Libri biografik për Thaçin edhe në panairin e Prishtinës
Kulturë Lajme

Në Festivalin ‘I Këndojmë Lirisë’ u shpalosen vlerat e këngëve dhe valleve kombëtare

Festivali Folklorik “I Këndojmë Lirisë”, që sivjet, në Klinë, mbahet për herën e 18-të ka nisur me natën e parë me paraqitjen në skenë të shoqërive, ansambleve artistike, ...
Read more Comments Off on Në Festivalin ‘I Këndojmë Lirisë’ u shpalosen vlerat e këngëve dhe valleve kombëtare
Kulturë

Elbenita Kajtazi cilësohet yll i mbrëmjes nga kritika gjermane

E veshur në petkun e vajzës lozonjare, e cila fsheh identitetin, sopranoja kosovare Elbenita Kajtazi është vlerësuar si yll i mbrëmjes nga mediat gjermane. Ajo debutoi në rolin ...
Read more Comments Off on Elbenita Kajtazi cilësohet yll i mbrëmjes nga kritika gjermane
Kryesore Kulturë Lajme

Prizreni shpreson në ndihmën e Beratit për aplikim në UNESCO

Anëtarët e Kuvendit të Komunës së Prizrenit unanimisht kanë miratuar vendimin për binjakëzimin e kësaj komune me Bashkinë e Beratit. Në këtë mënyrë sipas autoriteteve lokale plotësohet trekëndëshi ...
Read more Comments Off on Prizreni shpreson në ndihmën e Beratit për aplikim në UNESCO
Kulturë

Rita Ora ndez Tiranën me Vallen e Rugovës

Momenti për të gjallëruar atmosferën në koncertin e saj në Tiranë, erdhi kur Rita Ora nisi të kërcej me Vallen e Rugovës, siç kishte bërë në 10-vjetorin e ...
Read more Comments Off on Rita Ora ndez Tiranën me Vallen e Rugovës
Kulturë

Pitajka, simbol i Ramazanit në Prizren

Tryezat e qytetarëve të Prizrenit gjatë muajit të Ramazanit pasurohen me ushqimin e domosdoshëm, simbol i këtij muaji të shenjtë, pitajkën. Në qytetin historik të Kosovës, në Prizren ...
Read more Comments Off on Pitajka, simbol i Ramazanit në Prizren
Kulturë

Ja se si e ruajnë traditën e njoftimeve me top për ardhjen e iftarit prizrenasit (VIDEO)

Prizreni është njëri prej qyteteve të mëdha në Kosovë, ku traditat fetare janë shumë të gjalla. I populluar me një numër të madh besimtarësh muslimanë, ai shfaq format ...
Read more Comments Off on Ja se si e ruajnë traditën e njoftimeve me top për ardhjen e iftarit prizrenasit (VIDEO)
Kryesore Kulturë Lajme

Ministria e Kulturës për rininë nënshkroi 119 kontrata me OJQ-të

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka mbajtur sot ceremoninë e nënshkrimit të kontratës me më shumë se 100 Organizata Joqeveritare si përfituese në sektorin e rinisë, nga ...
Read more Comments Off on Ministria e Kulturës për rininë nënshkroi 119 kontrata me OJQ-të