October 21, 2018
Kulturë

Kulturë

Kulturë Lajme Rajon

Shqipëri, miratohet projekti për restaurimin e banesës së Mic Sokolit në Tropojë

Këshilli Kombëtar i Restaurimeve në Shqipëri ka miratuar projektin për “Restaurimin e Banesës së Mic Sokolit”, në fshatin Bujan të Tropojës. Projekti në fjalë, hartuar nga Drejtoria Rajonale e Kulturës ...
Read more Comments Off on Shqipëri, miratohet projekti për restaurimin e banesës së Mic Sokolit në Tropojë
Kulturë Lajme

Ja në sa ora do të falet Kurban Bajrami

Kurban Bajrami është ditën e martë më 21 gusht, ndërsa falja e Bajramit bëhet në orën 6:25. Kjo është konfirmuar nga kryeimami në Bashkësinë Islame të Kosovës, Sabri ...
Read more Comments Off on Ja në sa ora do të falet Kurban Bajrami
Kryesore Kulturë

U promovua libri ‘Mërgata Shqiptare e Medvegjës 2’ të autorit Rrahman Hyseni

Në Bibliotekën Kombëtare dhe Universitare të Republikës së Kosovës u promovua libri “Mërgata Shqiptare e Medvegjës 2“ të autorit Rrahman Hyseni, përcjell KosovaPost. “Thuhet se: “ FJALA  ZË ...
Read more Comments Off on U promovua libri ‘Mërgata Shqiptare e Medvegjës 2’ të autorit Rrahman Hyseni
Kryesore Kulturë Lajme

Në Prizren hapet Festivali Ndërkombëtar ‘Zgjimi me Art’

Në hapësirat e hamamit historik Gazi Mehmed Pasha në Prizren, sot u bë hapja e Festivalit Ndërkombëtar “Zgjimi me Art”, përcjell Kosova Post. Në hapjen e edicionit të ...
Read more Comments Off on Në Prizren hapet Festivali Ndërkombëtar ‘Zgjimi me Art’
Kulturë Lajme

Ministria e Kulturës mbështet 22 organizata rinore

Njëzet e dy organizata rinore përfitojnë projektet për edukim jo formal nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, raporton Kosova Post. Në një ceremoni rasti sot është bërë ...
Read more Comments Off on Ministria e Kulturës mbështet 22 organizata rinore
Kulturë Lajme

Ndahet nga jeta Fadil Hasa, gjiganti i humorit shqiptar

Pas një sëmundjeje të rëndë, është ndarë të hënën nga jeta në moshën 78-vjeçare ‘Artisti i Merituar’ durrsak, autor i qindra roleve, humoristi Fadil Hasa. Janë miqtë e tij Muharrem ...
Read more Comments Off on Ndahet nga jeta Fadil Hasa, gjiganti i humorit shqiptar
Kulturë Lajme

Së shpejti filmi për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë

Shumë shpejtë një film të ri do të mund ta shohim gjatë vitit të ardhshëm, në ekranet e mëdha të kinemave shqiptare. Ketë gjë e ka bërë të ...
Read more Comments Off on Së shpejti filmi për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë
Kulturë

Libri i shenjtë i Jusuf Gërvallës

Jusuf Gërvalla Shpuzë e errët matanë qelqeve që avullojnë mesnatës së ngjyer me tëmbëlin e detit në oborr po fshihej një hije dhe qerrja e drunjtë kuajt sonte ...
Read more Comments Off on Libri i shenjtë i Jusuf Gërvallës
Kulturë Lajme

E pabesueshme: Pjesë të serialit ‘Game of Thrones’ janë filmuar shumë pranë Shqipërisë

Dubrovnku është qyteti përrallor i Kroacisë, është zonë e mbrojtur nga UNESCO dhe shquhet si “perla” e Adriatikut, me një pozicion strategjik dhe arkitekturë mahnitëse nga stili barok ...
Read more Comments Off on E pabesueshme: Pjesë të serialit ‘Game of Thrones’ janë filmuar shumë pranë Shqipërisë
Kulturë Lajme

Ministrja Reshitaj takohet me BERZH-in për trajtimin e ujërave të zeza 

Ministrja e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor Albena Reshitaj ka pritur sot në takim përfaqësuesit e Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe të Bankës Evropiane për Investime, me ...
Read more Comments Off on Ministrja Reshitaj takohet me BERZH-in për trajtimin e ujërave të zeza