March 17, 2018
Rajon

Rajon

Kryesore Lajme Rajon

Ish-ambasadori amerikan në Beograd: Serbia nuk duhet të pranojë asnjë favor për integrimin në BE, në shkëmbim të krijimit të FAK-ut

Serbia për asnjë çmim nuk duhet të pranojë asnjë favor rreth integrimit në Bashkimin Evropian nëse si kusht është formimi i ushtrisë së Kosovës, tha ish ambasadori i ...
Read more Comments Off on Ish-ambasadori amerikan në Beograd: Serbia nuk duhet të pranojë asnjë favor për integrimin në BE, në shkëmbim të krijimit të FAK-ut
Kryesore Lajme Rajon

Vuçiq rikthehet kah Rusia, akuzon BE’në dhe SHBA’në për Asociacionin dhe Specialen

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq thotë se bashkësisë ndërkombëtare, e cila është “garantuese e Marrëveshjes së Brukselit, e jo vetëm e shqiptarëve”, më nuk i beson lidhur me Asociacionin ...
Read more Comments Off on Vuçiq rikthehet kah Rusia, akuzon BE’në dhe SHBA’në për Asociacionin dhe Specialen
Kryesore Lajme Rajon

Presidenti Meta, folësi kryesor në panelin për Ballkanin në Forumin e 6-të Global të Baku-së

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ishte folësi kryesor në Panelin e veçantë dedikuar Ballkanit në Forumin e 6-të Global të Baku-së me temë: “E tashmja dhe e ardhmja ...
Read more Comments Off on Presidenti Meta, folësi kryesor në panelin për Ballkanin në Forumin e 6-të Global të Baku-së
Kryesore Rajon

Maqedoni, Deklarohet Ambasada Amerikane me miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve

“Maqedonia ka bërë hapa të mëdha në procesin e ndërtimit të demokracisë” Ambasada e SHBA-së në Maqedoni në lidhje me miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve, e ...
Read more Comments Off on Maqedoni, Deklarohet Ambasada Amerikane me miratimin e ligjit për përdorimin e gjuhëve
Rajon

Alarmohet policia greke, 2 vajza shqiptare prej disa ditësh të zhdukura

Policia greke është vënë në alarm pas zhdukjes së dy motrave me origjinë shqiptare nga banesa e tyre në Dylesi të Thives, 60 km në veri të Athinës. ...
Read more Comments Off on Alarmohet policia greke, 2 vajza shqiptare prej disa ditësh të zhdukura
Rajon

Ballkani tashmë është plot me monumente të Millosheviqit

Thirrjet për ngritjen e një monumenti në nder të Sllobodan Millosheviqit në Beograd janë të tepërta – puna e tij e ashpër mund të shihet në të gjithë ...
Read more Comments Off on Ballkani tashmë është plot me monumente të Millosheviqit
Kryesore Lajme Rajon

Rusia kundërshton formimin e Ushtrisë së Kosovës

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, gjatë ditës së enjte kritikoi ashpër idenë e krijimit të Ushtrisë së Kosovës. “Krijimi i Forcave të Armatosura të Kosovës, ...
Read more Comments Off on Rusia kundërshton formimin e Ushtrisë së Kosovës
Kryesore Lajme Rajon

Bërnabiq: Serbia nuk mund të shantazhohet nga BE për Kosovën

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq shpreson që Bashkimi Evropian do ta ketë parasysh fleksibilitetin dhe performancën e Serbisë për zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Mirëpo, Bërnabiq ka theksuar se ...
Read more Comments Off on Bërnabiq: Serbia nuk mund të shantazhohet nga BE për Kosovën
Kryesore Lajme Rajon

Gruevski dje ishte kundër gjuhës shqipe por në të kaluarën fliste shqip pa problem (Video)

Gruevski dje e tregoi fytyrën e vërtetë, duke bërë çmos për të ndaluar gjuhën shqipe që të kalojë filtrin e fundit të votimit. Ligji për gjuhët përmban avancim ...
Read more Comments Off on Gruevski dje ishte kundër gjuhës shqipe por në të kaluarën fliste shqip pa problem (Video)
Kryesore Lajme Rajon

Jep dorëheqje kryeministri i Sllovenisë

Kryeministri i Sllovenisë, Miro Cerar, dha dorëheqje, pasi Gjykata e Lartë hodhi poshtë referendumin e vitit të kaluar për një projekt të rëndësishëm hekurudhor dhe urdhëroi votim të ...
Read more Comments Off on Jep dorëheqje kryeministri i Sllovenisë