January 19, 2018
Rajon

Rajon

Lajme Rajon

Një tërmet godet Maqedoninë

Një lëkundje e tokës është ndjerë në afërsi të qytetit të Velesit. Intensitetit i dridhjes ka qenë 2.6 shkallë sipas Rihterit, 6 kilometra nga Lozova, shtatë nga Velesi ...
Read more Comments Off on Një tërmet godet Maqedoninë
Rajon

2018-ta vit vendimtar për Shqipërinë drejt BE-së

Shqipëria paraqiti kërkesën për anëtarësim në BE në vitin 2009 dhe pesë vite më vonë asaj iu dha statusi i kandidatit për në BE, por pa ndonjë datë ...
Read more Comments Off on 2018-ta vit vendimtar për Shqipërinë drejt BE-së
Kryesore Lajme Rajon

Meta takohet me presidenten e Kroacisë, ja planet që caktuan së bashku

Presidenti i Republikës Ilir Meta, zhvilloi sot një takim me Presidenten e Republikës së Kroacisë, zonjën Kolinda Grabar-Kitaroviq, në Zagreb. residenti Meta shprehu mirënjohjen e thellë për mbështetjen ...
Read more Comments Off on Meta takohet me presidenten e Kroacisë, ja planet që caktuan së bashku
Kryesore Lajme Rajon

Paditet kryeministri Edi Rama

Petrit Vasili, kryetari i Grupit të LSI, deklaroi sot se e vetmja forcë politike që nuk e do drejtësinë është Rilindja e kryeministrit Edi Rama. Po ashtu, njoftoi ...
Read more Comments Off on Paditet kryeministri Edi Rama
Rajon

Shqipja bëhet gjuhë zyrtare edhe në një vend…

Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim, Kuvendi i Maqedonisë miratoi projektligjin për gjuhën shqipe. Deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk morën pjesë në votim. Debati për ligjin ...
Read more Comments Off on Shqipja bëhet gjuhë zyrtare edhe në një vend…
Rajon

Serbia dhe Kosova gjatë këtij viti, mund të arrijnë një zgjidhje

Sipas kryeministres serbe, Ana Brnabiç 2018-ta mund të sjellë një marrëveshjeje për t’i dhënë zgjidhje çështjes së Kosovës. 2018-ta mund të sjellë një marrëveshjeje për t’i dhënë zgjidhje ...
Read more Comments Off on Serbia dhe Kosova gjatë këtij viti, mund të arrijnë një zgjidhje
Kryesore Lajme Rajon

Kryeministri Haradinaj në Tiranë, takon presidentin Meta

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, po zhvillon një vizitë pune në Shqipëri, me ç’rast është pritur nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. Gjatë takimit, ...
Read more Comments Off on Kryeministri Haradinaj në Tiranë, takon presidentin Meta
Kryesore Lajme Rajon

Milovan Drecun: Kemi intervistuar 460 dëshmitarë për Gjykatën Speciale

Këshilli për Kosovën në Kuvendin e Serbisë ka themeluar Grupin e Punës dhe ai menjëherë ka vënë kontaktet me Gjykatën Speciale dhe ka filluar bashkëpunimin me prokurorin special ...
Read more Comments Off on Milovan Drecun: Kemi intervistuar 460 dëshmitarë për Gjykatën Speciale
Rajon

Sekuestrohen 148 kg marijuanë, arrestohet 36-vjeçari

Një 36-vjeçar nga Borizani i Fushë Krujës është vënë në pranga nga policia pasi i janë gjetur një sasi prej 148 kg marijuanë. Policia bën të ditur se ...
Read more Comments Off on Sekuestrohen 148 kg marijuanë, arrestohet 36-vjeçari
Kryesore Lajme Rajon

Pse Bërnabiq nuk guxon të thotë fjalinë ‘Kosova e pavarur’?

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq, ka thënë se viti 2018 është viti kur mund të gjendet zgjidhja afatgjate për Kosovën. Këto fjalë i ka thënë gjatë një interviste për ...
Read more Comments Off on Pse Bërnabiq nuk guxon të thotë fjalinë ‘Kosova e pavarur’?