November 17, 2018
Shëndetësi

Shëndetësi

Shëndetësi

Mënyrat natyrale për balancimin e hormoneve

Prodhimi normal i hormoneve ka një efekt të thellë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Pra, nëse trupi juaj përjeton ndonjë ndryshim në nivelet e hormoneve, mund të vuani ...
Read more Comments Off on Mënyrat natyrale për balancimin e hormoneve
Shëndetësi

Përse menstruacionet po zgjasin më pak se normalisht

“Unë rekomandoj që të shohësh gjinekologutnëse rrjedhni gjak vazhdimisht vazhdimisht ose ndryshon periudha e zakonshme e menstruacioneve”, thotë Alyssa Dweck, MD, një obstetër-gjinekologe. Dhe ndërkohë që Dweck vëren ...
Read more Comments Off on Përse menstruacionet po zgjasin më pak se normalisht
Shëndetësi

Nëse gërhisni nga kjo sëmundje vuani

Gërhitja mund të jetë e bezdisshme dhe vdekjeprurëse. Emri mjekësor për rënien e gjumit është catathrenia dhe nuk është vetëm në aspektin e klasifikimit. Kjo është ajo që ...
Read more Comments Off on Nëse gërhisni nga kjo sëmundje vuani
Shëndetësi

Kjo është mënyra si t’i pastroni dhëmbët dhe të largoni erën e keqe nga goja

Fryma e keqe mund të shkaktohet nga shumë faktorë, duke filluar nga higjiena e dobët deri tek prania e baktereve të caktuara në gojë. Gargarat komerciale shpesh përmbajnë ...
Read more Comments Off on Kjo është mënyra si t’i pastroni dhëmbët dhe të largoni erën e keqe nga goja
Lajme Shëndetësi

Diçka e mrekullueshme sapo ka ndodhur në repartin e Gjinekologjisë

Në repartin e Gjinekologjisë në QKUK kanë lindur 31 foshnjë në 24 orët e fundit. E veçantë në këto lindje është një nënë e cila ka lindur trenjak. ...
Read more Comments Off on Diçka e mrekullueshme sapo ka ndodhur në repartin e Gjinekologjisë
Shëndetësi

Ja cila pjesë e pulës është më e shëndetshme për organizmin?

Shpendët dhe pula në veçanti është një nga mishrat më të konsumuar në Shqipëri. Mishi i pulës konsiderohet si një zgjedhje më praktike, ekonomike dhe e pasur ushqimore ...
Read more Comments Off on Ja cila pjesë e pulës është më e shëndetshme për organizmin?
Shëndetësi

Këto janë dy gjërat e domosdoshme që duhet t’i bëni në mëngjes

Zgjimi në mëngjes ka një rëndësi të veçantë për shumë njerëz në mënyrë që dita t’u ecë sa më mbarë. Për të pasur një ditë sa më të ...
Read more Comments Off on Këto janë dy gjërat e domosdoshme që duhet t’i bëni në mëngjes
Shëndetësi

Nëse vuani nga diabeti atëherë pini kafe! Ja çfarë ndikimi ka

Rreth kafesë janë bërë shumë studime, ku shkencëtarë të ndryshëm kanë arritur në konkluzione dhe mendime të ndryshme në fund. Por së fundmi shkencëtarët kanë arritur në përfundimin ...
Read more Comments Off on Nëse vuani nga diabeti atëherë pini kafe! Ja çfarë ndikimi ka
Shëndetësi

Nëse hani djathë në mëngjes, ja çfarë i ndodh organizmit

Kush nuk e do djathin? Shqiptarët e konsumojnë shumë. Një fetë djathi e shndërron edhe sallatën apo vaktin më të mërzitshëm në një gosti të shijshme. Djathi, edhe ...
Read more Comments Off on Nëse hani djathë në mëngjes, ja çfarë i ndodh organizmit
Shëndetësi

Tri ushqimet që duhet t’i hani për një gjumë më të mirë

Shumica prej nesh jemi tejet të ngarkuar me jetët tona të përditshme, ndërsa kemi probleme të biem në gjumë në mbrëmje. Kur është fjala për vendosjen e kokës ...
Read more Comments Off on Tri ushqimet që duhet t’i hani për një gjumë më të mirë