January 16, 2018
Shëndetësi

Shëndetësi

Shëndetësi

Simptomat e shtypjes së lartë të gjakut

Shtypja e lartë e gjakut në rastet më të shpeshta është nxitës për ndalimin e zemrës apo sulmin në zemër, e pacientët kryesisht i injorojnë simptomat që e ...
Read more Comments Off on Simptomat e shtypjes së lartë të gjakut
Shëndetësi

Çajet për detoksifikim, efektive apo të rrezikshme për shëndetin?

Çajet për detoksifikim kanë qenë të njohura për vite. Ato shërbejnë për të hequr toksina nga trupi, për të përshpejtuar metabolizmin dhe për të shpërndarë depozitat e yndyrës. ...
Read more Comments Off on Çajet për detoksifikim, efektive apo të rrezikshme për shëndetin?
Shëndetësi

Vitamina D, e dobishme për enët e gjakut

Marrja e vitaminës D ka ndikim pozitiv në elasticitetin e enëve të gjakut dhe indirekt ndikon në uljen e rrezikut për zemrën dhe goditjen në tru, sugjeron një ...
Read more Comments Off on Vitamina D, e dobishme për enët e gjakut
Shëndetësi

Vaji i kokosit rrit përqendrimin e kolesterinës së mirë në gjak

Konsumi i rregull i vajit të kokosit rrit përqendrimin e kolesterinës së mirë në gjak, tregon një studim i shkencëtarëve të Universitetit Cambridge. Sipas të dhënave të mbledhura ...
Read more Comments Off on Vaji i kokosit rrit përqendrimin e kolesterinës së mirë në gjak
Shëndetësi

Keni ndjesinë e të përzierave? Përdorni këto dy metoda natyrale për ta larguar

Helmimi nga ushqimi, udhëtimet e gjata me makinë, shtatzënia, problemet me aparatin tretës mund të shkaktojnë ndjesinë e të përzierave, e njësoj siç ka shumë shkaqe, ashtu ka ...
Read more Comments Off on Keni ndjesinë e të përzierave? Përdorni këto dy metoda natyrale për ta larguar
Shëndetësi

Kjo është arsyeja pse trupi ju mbledh ujë! Si ta shmangni atë?

Mbajtja e lëngjeve është akumulimi i ujit në inde, si rezultat i mosbalancimit në trup. Trupi ynë është një sistem kompleks i hormoneve që vazhdimisht ndreq nivelet e ...
Read more Comments Off on Kjo është arsyeja pse trupi ju mbledh ujë! Si ta shmangni atë?
Shëndetësi

Si t’i ndaloni lemzën fëmijës

Lemza është një dikuri e zakonshme si tek fëmijët po aq edhe te foshnjat disamujore. Madje, përshkruhet dhe lemza e embrioneve brenda barkut të nënave të tyre, të ...
Read more Comments Off on Si t’i ndaloni lemzën fëmijës
Shëndetësi

Këshilla për prindërit e rinj, si duhet t’i vishni fëmijët gjatë stinës së dimrit

Edhe gjatë stinës së dimrit fëimjët e vegjël duhet të dalin në ajër të pastër dhe për këtë arsye nëna duhet ta veshë atë në mënyrën e duhur ...
Read more Comments Off on Këshilla për prindërit e rinj, si duhet t’i vishni fëmijët gjatë stinës së dimrit
Shëndetësi

Nuk e lëshoni celularin nga dora? Ja nga cila sëmundje e frikshme vuani dhe se kuptoni

Teknologjia e ditëve të sotme na ka bërë të varuar, por më shumë se gjithçka celulari është shndërruar në “mikun” tonë të pandashëm. Së fundmi lidhur me “fiksimin” ...
Read more Comments Off on Nuk e lëshoni celularin nga dora? Ja nga cila sëmundje e frikshme vuani dhe se kuptoni
Shëndetësi

Keni lëkurë të thatë? Këto janë sëmundjet të cilave duhet t’i kushtoni vëmendje

Lëkura e thatë mund të jetë një tregues se diçka nuk funksionon me trupin tonë. Mund të jetë gjithashtu, një shenjë paralajmëruese se trupi nuk është hidratuar në ...
Read more Comments Off on Keni lëkurë të thatë? Këto janë sëmundjet të cilave duhet t’i kushtoni vëmendje