19 January, 2019 20:43
Tech

Tech

Tech

A duhet të brengosen prindërit për kohën e fëmijëve në ekran?

Ka pak dëshmi se përdorimi i ekraneve nga fëmijët është i dëmshëm, kështu thuhet në një udhëzues të një grupi të pediatrëve. Prindërit duhet të shqetësohen më pak ...
Read more Comments Off on A duhet të brengosen prindërit për kohën e fëmijëve në ekran?
Tech

Hakerët publikojnë të dhënat personale të politikanëve

Hakerët i kanë postuar në internet të dhënat e qindra politikanëve gjermanë, përfshirë të dhënat e kartelave bankare dhe numrat e telefonave personalë. Viktima të këtij sulmi kibernetik ...
Read more Comments Off on Hakerët publikojnë të dhënat personale të politikanëve
Tech

Apple fajëson Kinën për uljen e shitjeve

Apple tronditi investitorët me lajmin se shitjet janë ngadalësuar, duke fajësuar ekonominë e dobët të Kinës. Në një zbulim të papritur, prodhuesi i iPhone tha se parashikonte të ...
Read more Comments Off on Apple fajëson Kinën për uljen e shitjeve
Tech

Pse smartphonet e vitit 2019 janë edhe më të shtrenjtë

Çmimet për smartphone po rriten në dukje të pandalshme. Këtë vit pritet një rritje e madhe e çmimeve. Në vitet e fundit, modelet më të mira të smartfonëve ...
Read more Comments Off on Pse smartphonet e vitit 2019 janë edhe më të shtrenjtë
Tech

​Inteligjenca e duarve robotike

Dora e parë prej roboti mbi piano në dimension 3D, që është në gjendje të vetëlëvizë, është ende larg virtuozitetit të duarve njerëzore, por kjo tregon që aftësitë ...
Read more Comments Off on ​Inteligjenca e duarve robotike
Tech

Gjermania ndalon shitjen e iPhone-ve, kjo është arsyeja

Furnizuesi i gjysmëpërçuesve “Qualcomm Inc” fitoi një luftë të dytë gjyqësore në betejën e saj për shkelje të patentave në Gjermani kundër Apple. Ndërkohë gjykata në Mynih ka ...
Read more Comments Off on Gjermania ndalon shitjen e iPhone-ve, kjo është arsyeja
Tech

Të gjithë përdoruesit e Samsung duhet t’i fshijnë këto dy aplikacione

Disa aplikacione popullore të smartfonëve me sistem operativ Android kanë ndarë të dhëna me Facebook pa lejen e përdoruesve, ka zbuluar një studim i ri. Privacy International, kompani ...
Read more Comments Off on Të gjithë përdoruesit e Samsung duhet t’i fshijnë këto dy aplikacione
Tech

NASA kalon kufijtë, New Horizons përtej kufirit më të largët të studiuar ndonjëherë nga njerëzimi

Një anije kozmike e NASA-s fluturoi të martën përtej kufirit më të largët të studiuar ndonjëherë nga njerëzimi, Ultima Thule, një relike e ngrirë e një sistemi të ...
Read more Comments Off on NASA kalon kufijtë, New Horizons përtej kufirit më të largët të studiuar ndonjëherë nga njerëzimi
Tech

Këto aplikacione transmetuese duhet t’i ketë secili smart TV

Përpara se të blini një televizor smart, me qasje në internet, sigurohuni të konsultoni edhe aplikacione që iu ndihmojnë në transmetimin e programeve të ndryshme. Mënyra më e ...
Read more Comments Off on Këto aplikacione transmetuese duhet t’i ketë secili smart TV
Tech

Risitë e Audi A4 që do të lancohen më 2019-ën

Një Audi A4 i ri do të mbërrijë vitin e ardhshëm përkrah BMW 3 Series dhe Mercedes C-Class. Përgjatë verës, kompania e makinave Audi rifreskoi modelin A4 me ...
Read more Comments Off on Risitë e Audi A4 që do të lancohen më 2019-ën