“Çukur”, seriali më i mirë i vitit në Turqi

“Çukur”, seriali më i mirë i vitit në Turqi

Serialet turke janë mjaft të shikuar në Kosovë dhe Shqipëri, ku protagonistë kryesor janë aktor që janë të njohur ndër shqiptarët.

Megjithatë, në shtetin turk një prej serialeve që nuk është shfaqur ende tek ne, ka fituar titullin e krijimtarisë më të mirë të vitit 2018.

Në fakt, seriali “Çukur” ka fituar çmimin më prestigjioz të vitit të kinematografisë së Turqisë, e njohur si “Pantene Flutura e Artë”.

Ishin producentët e serialit, Kerem Çatay dhe Pelin Diştaş, ata të cilët morën çmimin prestigjioz në edicionin e 45-të të ceremonisë së mbajtur në Stamboll.

Por, nuk e mori vetëm këtë nderim seriali pasi që fitoi edhe në disa kategori të tjera në mbrëmjen e ditës së kaluar.

Aktori Aras Bulut, i cili luan rolin e Jamaç, fitoi çmimin e “aktorit më të mirë”, ndërsa edhe muzika e serialit triumfoi në kategorinë “Muzika më e mirë e serialeve”. /Telegrafi/