Ja në sa ora do të falet nesër namazi i Fitër Bajramit

Ja në sa ora do të falet nesër namazi i Fitër Bajramit

Zyrtarë nga Bashkësia Islame e Kosovës(BIK) përmes një njoftimi për media kanë bërë të ditur se nesër(e premte), namazi i Fitër Bajramit do të falet, në ora 5:34 të mëngjesit.

Po ashtu në njoftim bëhet e ditur se imam në faljen e namazit do të jetë, sekretari i përgjithshëm i BIK-ut, Resul ef. Rexhepi ndërsa Hytben e Fitër Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava.

Ja njoftimi i plotë i BIK-ut:

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës njofton opinionin e gjerë se muaji i madhëruar i Ramazanit përfundon ditën e enjte, më 14 qershor 2018.

Dita e parë e festës së Fitër – Bajramit është të premten, më 15 qershor 2018.

Manifestimi qendror për festën e Fitër – Bajramit për Republikën e Kosovës mbahet në Xhaminë e Madhe në Prishtinë.

Manifestimi fillon në ora 04:10, me faljen e namazit të sabahut, pas të cilit do të jetë ligjërata tematike kushtuar kësaj feste nga drejtori i Medresesë, Jakup ef. Çunaku.

Namazi i Fitër – Bajramit falet në ora 05:34 minuta të cilit do t’i prijë, Resul ef. Rexhepi-sekretar i përgjithshëm i BIK-ut.

Hytben e Fitër – Bajramit do ta mbajë Myftiu i Kosovës, Naim ef. Tërnava, i cili do t’u drejtohet opinionit të gjerë me mesazh për këtë festë.

Related Posts

You may also like

Nesër në Prishtinë protestë për veturat

Përfaqësues të auto sallonëve në vend dhe dhjetëra