Këto janë ushqimet që luftojnë gurët në veshkë

Këto janë ushqimet që luftojnë gurët në veshkë

Edhe pse konsiderohet si burim i pasur me kalium në mesin e pemëve dhe perimeve, bananet nuk sjellin shumë nga ky mineral i vlefshëm.

Mungesa e kaliumit ndikon në gjak dhe mund të sjellë deri te krijimi i gurëve në veshka, transmeton KosovaPress.

Ushqimet që përmbajnë sasi më të mëdha të kaliumit s sa banania janë patatet, shalqiri, spinaqi, salca e domateve, fasulet e zeza, fasulet e bardha.

 

You may also like

Forcat amerikane kryejnë ‘aksion’ më të madh të vitit në Somali

Të paktën 60 militantë të organizatës Al-Shabaab u