Miq apo armiq me Putin? Trump: Tani për tani jemi kundërshtarë!

Miq apo armiq me Putin? Trump: Tani për tani jemi kundërshtarë!

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump ka deklaruar se homologu i tij rus, Vladimir Putin “me gjasë është një person i pamëshirshëm”.

Këto komente Trump i ka bërë në një intervistë për Daily Mail, që është publikuar më 14 korrik. Aty Trump ka thënë se ka qëllim që të rikandidojë për president në zgjedhjet e vitit 2020.

Trump dhe Putin janë parashikuar që të takohen në një samit në Helsinki më 16 korrik.

Pasi gazetari Piers Morgan, e ka përshkruar liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un si “diktator të pamëshirshëm”, Trump është pajtuar me të dhe ka thënë se ai përballet me shumë liderë që janë “njerëz mjaft të pamëshirshëm”.

I pyetur nëse ai e konsideron Putinin si të pamëshirshëm, Trump u shpreh : “Nuk mund ta them një gjë të tillë… supozoj se ndoshta është, por unë mund t’i përmend edhe të tjerët. Nuk e njoh (Putinin), e kam takuar disa herë. E takova edhe në takimin e G20-s”.

“Besoj se ne mund t’ia kalojmë mirë”, shtoi Trump, duke iu referuar samitit të paraparë që ka me Putinin. “Dikush tha a jeni miq apo armiq? Unë thash, është herët për ta thënë, por tani për tani unë them se jemi kundërshtarë”, ka thënë Trump.

You may also like

Harrojini motrat Vjollca, mbesa e tyre ju lë ‘pa mend’

Moderatoret e njohura, Luana dhe Marina Vjollca janë