T’i veshim apo mos t’i veshim çorapet kur flemë, kjo është dilema.

Mbajtja e këmbëve të ngrohta gjatë natës është provuar se përbën një diferencë në “modelin” tuaj të gjumit.

Sipas  sleep.org, ngrohja e këmbëve të ftohta shkakton zgjerimin e enëve të gjakut, gjë që mund t’i tregojë trurit se është koha e gjumit.

Pasi enët e gjakut të hapen në duar dhe këmbë, nxehtësia shpërndahet në të gjithë trupin për t’u përgatitur për gjumë.

Me pak fjalë, duke i mbajtur këmbët e ngrohta në krevat, do të keni një gjumë të qetë.

Ashtu sikurse mund të flini më shpejt, madje sipas një studimi të publikuar nga Gazeta Ndërkombëtare e Javës së Shkencave ju flini pesëmbëdhjetë minuta më shpejt.

Related Posts

You may also like

Emocionuese: Ja çka shkruan Leonora Jakupi derisa viziton varrin e babait (Foto)

Gjatë ditës së djeshme është bërë rivarrimi i