Policia izraelite dhe protestuesit palestinez po përplasen në Jerusalem

Policia izraelite dhe protestuesit palestinez po përplasen në Jerusalem

Përdoruesit e Instagram dhe mediave tjera sociale kanë shpëndarë pamjet e përplasjeve së vazhdueshme në Bet’hlehem midis forcave izraelite të sigurisë dhe demonstruesve palestinezë.

Regjistrimet e drejtpërdrejta nga protestat e Bet’hlehem’it kanë treguar që ambulancat i vijnë në ndihmë të lënduarëve.

Happy Christmas. live from Bethlehem… #freepalestine #uprising

A post shared by Javelin Block (@javelinblock) on

Veprimi i Trump’it mbi Jerusalemin mund të “na dërgojë prapa në kohë edhe më të errëta”, tha nënpresidentja e Komisionit të BE’së Federika Mogerini në një konferencë shtypi të enjten, raporton “RT”.

Bashkimi Europian ka një pozicion të qartë dhe të bashkuar. Besojmë se zgjidhja e vetme reale për konfliktin midis Izraelit dhe Palestinës bazohet në dy shtetet ku Jerusalemi është kryeqyteti i të dyja shteteve”, tha Mogerini.

Policia dhe protestuesit po përplasen në Betlehem, mes trazirave në rritje rreth vendimit të SHBA’së për njohjen e Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit.

Policia mund të shihet duke qëlluar gaz lotsjellës ndërsa turmat shtohen vazhdimisht. /PP/.

You may also like

Ky do të jetë moti për nesër në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës për nesër në Kosovë