Presidenti Thaçi merr garancë nga ‘zonja e hekurt’ Merkel dhe Macron

Presidenti Thaçi merr garancë nga ‘zonja e hekurt’ Merkel dhe Macron

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi e ka vlerësuar Samitin e Sofjes të rëndësishëm jo vetëm për Kosovën, por gjithë vendet e Ballkanit, raporton Kosova Post.

Sipas tij Kosova ka pasur përfaqësim të dinjitetshëm. Nga atje është marre garanci për mbështetje nga vende të fuqishme evropiane.

‘”Ishte inkurajues mbështetja e presidentit Francez dhe kancelares gjermane  Angela Merkel. Jam takuar edhe me Mogherinin, ku kemi biseduar për fazën përfundimtare te dialogut Kosovë  – Serbi’ konfirmoj Thaçi.

Siç tha presidenti pika kryesore e Samitit është pika e dytë ku ofrohet mbështetje për vendet e Ballkanit si agjendë prioritare që është  nxjerë nga ky Samit, raporton Kosova Post.