Shëro këmbët e plasaritura në vetëm një natë, duke ndjekur tre hapa (FOTO)

Shëro këmbët e plasaritura në vetëm një natë, duke ndjekur tre hapa (FOTO)

Si mund t’i sheroni këmbët e plasaritura në një mënyrë super të shpejtë për t’u dukur bukur përsëri? Kjo është një pyetje e cila në fakt na shoqëron më së shumti gjatë sezonit të verës, por kjo nuk do të thotë që edhe në dimër mos t’i kushtojmë vemendje vetes.

Janë tre hapa të cilat duhet t’i zbatoni në mënyrë rigoroze për të marrë rezultatin e duhur. Ndiqni hapat si më poshtë:

Hapi 1 – Trajtimi i këmbëve me ujë të ngroht

Nevojitet:

Ujë i vakët2 lugë sodë

2 lugë kripë

furçë

Merr një legen dhe mbushe me ujë të ngrohtë aq sa të mbulojë këmbët. Më pas shto në të sodë buke dhe kripë. Përzieji për të krijuar njëtrajtshmëri dhe më pas fut këmbët në ujë, për t’i mbajtur rreth 15 minuta.  Pas 15 minutash thani këmbët dhe fshijini butësisht me furçë për të hequr shtresën e lëkurës së vdekur.

3

3

Hapi 2 – Pastrimi

Nevojitet:

2 lugë vaj ulliri

sheqer

Në një enë shtoni 2 lugë vaj dhe një lugë sheqer dhe përziejini. Më pas fërkoni këmbët me njëra tjetrën butëisht për të larguar qelizat e vdekura, për rreth 5 minuta. Në fund lajini këmbët me ujë të pastër.

Hapi 3 – Hidratimi

Nevojiten:

Qirinj

Vaj

Në një enë të pjerrët hidhni 2 lugë vaj dhe një copë të vogël qiriri dhe më pas vendoseni këtë masë në ujë të nxehtë në mënyrë që të shkrihet.

Pasi të shkrihet masa e duhur lëreni pak të ftohet dhe më pas kremi për këmbët tuaja është gati.  Aplikoni këtë krem në fund të këmbëve tuaja, (thembrat) dhe më pas mbulojini ato me çorape. Do të vini re që rezultati është fantastik.