Etiketë: kalendari historik

Kalendari historik, 12 tetor

Kalendari historik, 12 tetor

12 tetor 1492 – Ekspedita e Kristofor Kolombit mbërriti në Bahama të Karaibeve dhe ishullin ku zbarkoi, ai e quajti San-Salvador. Kolombi, eksplorues gjenovez në shërbim të ...

Kalendari historik, 11 tetor

Kalendari historik, 11 tetor

11 tetor 1899 – Shpërtheu Lufta I Anglo-Boere ndërmjet qeverisë kolonialiste britanike dhe bujqve me origjinë holandeze, të cilët njiheshin si “Boerë” dhe ...

Page 44 of 44 1 43 44
AlbanianBosnianEnglishGermanTurkish

Tjera nga rubrika