December 15, 2018
patatet

patatet

Si mund t’i dallojmë ushqimet a janë të trajtuara me kimikate apo jo?

Shëndetësi
Vetëm duke parë disa karakteristika të jashtme të frutave dhe perimeve ne mund të dallojmë nëse ato janë bio ose të trajtuara me kimikate.  Ne e dimë se ...
Read more Comments Off on Si mund t’i dallojmë ushqimet a janë të trajtuara me kimikate apo jo?

Detaje të reja mbi pataten, ajo që do mësoni do ju lërë me gojë hapur

Kuriozitete
Është zhgënjyese të hapësh kabinetin e kuzhinës dhe të gjesh kaçube të vogla të formuara në kokrra të patates. Shumë njerëz i hedhin ato në kosh për të ...
Read more Comments Off on Detaje të reja mbi pataten, ajo që do mësoni do ju lërë me gojë hapur

Patatet zhdukin rrathët e zinj poshtë syve

Shëndetësi
Erdhi koha t’iu themi lamtumirë hallkave të errëta që janë ëndrra e frikshme e mjaft grave! Ja cila është maska që do të përmirësojë pjesën e hallkave poshtë ...
Read more Comments Off on Patatet zhdukin rrathët e zinj poshtë syve

Ushqimet që duhet t’i hani gjatë stinës së dimrit

Shëndetësi
Sezoni i dimrit ka më pak ushqime sesa në verë, por krenohet me disa ushqime për nga vlerat shëndetësore. Më poshtë po ju rendisim 5 nga ushqimet më ...
Read more Comments Off on Ushqimet që duhet t’i hani gjatë stinës së dimrit

Fermerët në krizë,1 kilogram patate po e shesin për 15 centë

Ekonomi Kryesore Lajme
Rreth 50 mijë tonë patate janë nxjerrë në këtë vit nga arat e komunës së Vushtrrisë, e njohur në rajon për kultivimin e saj. Rendimentet e sivjetme, pavarësisht ...
Read more 0