Vendosni sodë buke poshtë syve dhe shikoni mrekullinë që do të ndodhë!

Vendosni sodë buke poshtë syve dhe shikoni mrekullinë që do të ndodhë!

Problemet e lëkurës janë shumë të zakonshme si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat, megjithatë ekzistojnë mjaft përbërës, të aftë për të luftuar aknet, rrathët e zinj poshtë syve, qeskat e tyre etj.

Trajtimet që synojnë përmirësimin e disa problemeve të lëkurës janë shpesh shumë të shtrenjta, ndaj ky artikull do t’ju mësojë sesi një produkt ekonomik mund të ofrojë rezultate të mrekullueshme

Soda e bukës për të eliminuar probleme të lëkurës si:

-Lëkurën e yndyrshme,

-Aknet,

– Plagët,

-Njollat,

-Qeskat e syve,

– Qepallat e fryrë,

– Rrathët e zinj.

  1. Trajtimi për t’i dhënë fund akneve, plagëve dhe lëkurës së yndyrshme

Përgatitja:

-Në një tas xhami ose qeramike, përzieni një lugë çaji sodë buke me një pikë ujë. Ideja është që të krijohet një masë homogjene.

-Për t’i dhënë fund problemeve të lëkurës, vendosni përzierjen në lëkyrë dhe aplikojeni në zonën e prekur. Masazhoni fytyrën me lëvizje të vogla rrethore për një minutë.

– Lëreni atë për disa minuta të thahet.

-Për fund, shpëlani me ujë të ngrohtë dhe të bollshëm lëkurën.

  1. Trajtimi për zbardhjen e lëkurës, largimin e rrathëve të zinj dhe qeskave të syve

Përveç eliminimit të problemeve të lëkurës, bikarbonati është në gjendje të trajtojë zonat e ndjeshme pa shkaktuar ndonjë dëm.

Përgatitja:

Bëni një çaj kamomili.

-Shtojini një lugë çaj sodë buke dhe përziejeni mirë.

Merrni dy pambukë dhe pasi t’i keni lyer me çajin e përgatitur, aplikojini në zonën poshtë syve, mbi qepallat apo në pjesë tjetër të fytyrës.

-I lini për 15 minuta. Më pas lani fytyrën me ujë të ngrohtë e të bollshëm dhe aplikoni krem hidratues.

Rezultatet do t’ju mrekullojnë!