Brnabiq: Nuk e ndryshojmë pozicionin neutral të ushtrisë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, tha se Serbia është partner i besueshëm i NATO-s, por se nuk do të ndryshojë pozicionin neutral të ushtrisë.

Në forumin e sigurisë në Beograd, Brnabiq tha se Serbia ka bashkëpunim të shkëlqyeshëm me NATO-n, por se qëndrimi i saj është i qartë: “Do të mbetet e përkushtuar për neutralitet ushtarak”.

“Synim i Serbisë është integrimi në Bashkimin Evropian, por integrim të suksesshëm nuk ka pa stabilitet rajonal”, tha Brnabiq.

Duke folur për marrëdhëniet me Moskën, ajo tha se pretendimet se Serbia është më e afërt me Rusinë janë vetëm perceptime, por poashtu theksoi se dy vendet kanë marrëdhënie të sinqerta dhe të hapura./l.n/

Si sfidë më të madhe për sigurinë, Brnabiq përmendi Kosovën dhe sulmet kibernetike.

© KosovaPost.net Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like

LDK mbanë konferencë në mëngjes, Isa Mustafa do të votoj në këtë qendër votimi

Nesër, në orën 08:00, në Sallën e Konferencave