Detaje të sulmit të përgjakshëm në Kanada (Video)

Rritet bilanci i viktimave nga shtënat me armë në , raportohet se 16 persona kanë humbur jetën në mesin e tyre edhe një polic në Nova Scotia, raporton Reuters.

Gjatë 12 orëve ata janë vrarë me armë zjarri nga 51-vjeçari Gabriel Wortman, i cili i qëlloi në lokacione të ndryshme në rajonin e Nova Scotia, transmeton Telegrafi.Në mesin e viktimave është edhe policja Heidi Stevenson, e cila 23 vite i kaloi si zyrtare policore dhe pas vetes la bashkëshortin dhe dy fëmijë.

Në anën tjetër policia ka konfirmuar vdekjen e Wortman, duke mos pranuar të tregojë nëse është vrarë nga ata.

Wortman kishte përdorur veturë të policisë, dhe në një moment kishte pasur të veshur uniformë të policisë së këtij rajoni në Kanada.

Ky sulm po konsiderohet më vdekjeprurësi që në Kanada, pas atij që ndodhi në dhjetor të vitit 1989 në Montreal.

Të ngjajshme

Lajmi tjeter

Tjera nga rubrika