Efektet shëndetësore të hurmave

Konsumimi i hurmave ndihmon shumë në shëndetin tonë për shkak të vitaminave që posedon, transmeton Kosova Post.

Ato ndihmojnë në:

Luftën kundër qelizave kancerogjene.

Forcojnë imunitetin.

Luftojnë hipertensionin.

Mund ti shijojnë edhe pacientët diabetik ( prania e pektinës rregullon nivelin e sheqerit në gjak).

Përmirësojnë shëndetin e sistemit tretës ( duke eleminuar ndjesinë e fryrjes dhe konstipacionin).

Përmirësojnë prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Ndihmojnë rënien në peshë.

Përmirësojnë shikimin.

Burim i pasur fitonutrientësh.

Ndihmojnë në shëndetin e mirë të mëlçisë.

Përmbajnë  veti të forta diuretike në saj të pranisë së kaliumit dhe kalç.

Lehtësojnë simptomat e gripit dhe të ftohtit në saj të përmbajtjes së lartë të vitaminës C.

Kanë veti detoksifikuese ( largojnë toksinat ), në falë përqëndrimit të lartë të antioksidantëve.

Një hurmë mesatare përmban 6 gramë fibra J. /KosovaPost/L.Gashi/

 

 

 

 

 

 

 

 

© KosovaPost.net Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may also like

LDK mbanë konferencë në mëngjes, Isa Mustafa do të votoj në këtë qendër votimi

Nesër, në orën 08:00, në Sallën e Konferencave