Gjermania jep dritë jeshile për kthimin e Puigdemont në Spanjë

Gjermania jep dritë jeshile për kthimin e Puigdemont në Spanjë

Në Gjermani, Gjykata e Lartë e Shtetit të Schleswig-Holstein ka sjellë një dritë jeshile për kthimin e Carles Puigdemont, ish-Kryetar i Administratës Autonome të Katalonjës, në Spanjë, përcjell KosovaPost.

Sipas agjencisë gjermane të lajmeve DPA, gjykata e apelit kërkon ekstradimin e udhëheqësit katalanas Puigdemont të kthehej në Spanjë.

Një burim i gazetës gjermane DPA me avokatët e Puigdemont deklaroi se vendimi i kreut katalanas mund të anulohet.

Puigdemont në llogarin e tij në Twitter, tha”Çdo minutë që shokët tanë kalojnë në burg në Spanjë është një turp dhe padrejtësi.

Puigdemont duhet të lajmrohet në polici çdo javë dhe nuk duhet të largohet nga Gjermania.