Presidenti amerikan Donald Trump thotë se ndan mendime të ngjashme me personin që ka zgjedhur për postin e kryediplomatit të vendit, drejtorin e Agjencisë Qendrore të Zbulimit (CIA) Mike Pompeo.

Shtëpia e Bardhë parasheh një rol kyç të Sekretarit të Shtetit në bisedimet e profilit të lartë mes Presidentit Trump dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

“Presidenti donte të sigurohej që ekipi i tij i ri të jetë i gatshëm para bisedimeve të ardhshme me Korenë e Veriut, dhe negociata të ndryshme tregtare në vazhdim”, tha një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë të martën.

Pompeo do të duhet të presë deri në prill që të konfirmohet në postin e sekretarit të shtetit, por ka gjasa të nisë përgatitjet e duhura para takimit të nivelit të lartë.

Gjatë një interviste të dielën për kanalin televiziv “Fox News”, Pompeo vlerësoi fushatën e “presionit maksimal” ndaj Koresë së Veriut për të bërë të mundur idenë e takimit Trump-Kim.

Por kush është “i besuari” i Trump, i vetmi që guxon ta kundërshtojë

Pompeo njihet si një lojtar besnik i Trump.

Ai është personi që bëri një akt balancues delikat në CIA, në menaxhimin e marrëdhënieve të thyera midis agjencisë së spiunazhit dhe një skandalit që krahasoi shërbimet amerikane të inteligjencës me nazistët.

Në të kaluarën, Pompeo ka hedhur poshtë gjetjet nga CIA se rusët u përpoqën të influencojnë zgjedhjet e vitit të kaluar në SHBA.

Por kur vjen puna për të marrë vendime të rëndësishme, Pompeo shumë herë ka treguar se është i gatshëm të kundërshtojë edhe vet Presidentin Trump. Diçka që asnjë rrallë kush e bën nga bashkëpunëtorët e afërt të Presidentit.

Ndryshe nga Trump, Pompeo shihet si më i ashpër në Kremlin. Ai disa herë ka paralajmëruar se Presidenti Putin është një udhëheqës i rrezikshëm.

Gjatë kohës së tij në Kongres, 53-vjeçari nga Kansas, ishte një kritik i ashpër ndaj marrëveshjes bërthamore të administratës Obama me Iranin.

Ai ka mbrojtur më parë programin e grumbullimit të të dhënave të Agjencisë Kombëtare të Sigurisë dhe kundërshton mbylljen e burgut në Gjirin e Guantanamos.

Pas vizitës në Guantanamo në vitin 2013, ai vuri në dukje se disa të burgosur që kishin deklaruar një grevë urie, dukej sikur kishin vënë peshë.

Pompeo gjithashtu mbrojti CIA-n pas lëshimit të një raporti të Senatit mbi torturën e vitit 2014, i cili detajonte praktika çnjerëzore.

Në atë kohë ai do të deklaronte: “Këta burra dhe gra nuk janë torturues, ata janë patriotë”.

“Taktikat e CIA-s:, tha ai, “ishin brenda ligjit, brenda kushtetutës”.

Ngjitja në karrierë përkrah mega-donatorëve, dhe deklaratat e forta për islamofobinë

Pompeo u diplomua i pari në klasën e tij në West Point dhe u diplomua nga Shkolla e Drejtësisë në Harvard, ku ishte redaktor i Revistës së Ligjit.

Ai u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve në vitin 2010 me mbështetjen e mega-donatorëve republikanë Charles dhe David Koch.

Shumë shpejt, Pompeo u bë anëtar i komitetit të inteligjencës së Dhomës dhe paneli i saj i energjisë dhe tregtisë. Para se të bashkohej me Kongresin, ai themeloi një firmë të pjesëve të aviacionit dhe një kompani furnizimi me naftë.

Ai u akuzua për islamofobinë për vërejtjet që ai bëri pas bombardimeve vdekjeprurëse të maratonës së Bostonit në Boston. Madje ai do të arrinte aty sa të kritikonte udhëheqësit e besimit islam.

“Kur sulmet terroriste më shkatërruese në Amerikë në 20 vitet e fundit vijnë nga njerëzit e një besimi të vetëm, dhe kryhen në emër të atij besimi, një përgjegjësi e madhe bie mbi ata që janë udhëheqës të atij besimi”, tha ai.

“Në vend që të përgjigjen, heshtja i ka bërë këta liderë islamikë në të gjithë Amerikën të jenë potencialisht të përfshirë në këto akte dhe, më e rëndësishmja, edhe në ato që ende nuk kanë ndodhur.” do të shprehej ai.

“Një amerikan i vërtetë”

Mike Pompeo njihet si një “amerikan i vërtetë”, duke i shkuar kështu për shtat shprehjes së Presidentit Trump “America comes first” (Amerika vjen e para).

Në kohën kur Pompeo ishte një kandidat i kongresit në vitin 2010, një nga ndihmësit e tij të fushatës postoi në Twitter një artikull që etiketoi kundërshtarin e tij indiano-amerikan Demokratik Raj Goyle një “kapele turban”.

Pompeo kërkoi falje, edhe pse fushata e tij gjithashtu dërgoi reklama billboard duke i bërë thirrje të gjithëve që të “votonin amerikanët”.

Ai gjithashtu shërbeu në Komisionin për Selektimin e Shtëpisë së Bengazit, një panel i posaçëm i krijuar në vitin 2014 për të hetuar sulmin vdekjeprurës dy vjet më parë në një kompleks diplomatik amerikan në Libi.

Demokratët e përshkruan atë si një gjueti politike kundër ish-Sekretares së Shtetit Hillary Clinton.a.s/dita

You may also like

Emocionuese: Ja çka shkruan Leonora Jakupi derisa viziton varrin e babait (Foto)

Gjatë ditës së djeshme është bërë rivarrimi i