October 18, 2018
ISIS

ISIS

Shtëpia e Bardhë: Misioni i shkatërrimit të ISIS-it arriti fundin

Botë
Shtëpia e Bardhë vlerësoi sot se misioni ushtarak që synon të çrrënjosë grupin Shteti Islamik (ISIS) në Siri ka arritur fundin, por nuk dha asnjë të dhënë mbi ...
Read more Comments Off on Shtëpia e Bardhë: Misioni i shkatërrimit të ISIS-it arriti fundin

Izraeli, fituesi i vetëm i lojës destabilizuese të Arabisë Saudite në Lindjen e Mesme

Botë Kryesore
Duke qenë një rajon plot kompleksitet, Lindja e Mesme është përballur me një varg krizash. Zgjerimi i ISIS në Irak dhe Siri, bllokada kundër Katarit, nxitja e tensioneve ...
Read more Comments Off on Izraeli, fituesi i vetëm i lojës destabilizuese të Arabisë Saudite në Lindjen e Mesme

Macron: Asadi është armik i popullit sirian

Botë
Presidenti francez, Emmanuel Macron, vlerësoi se janë të papranueshme akuzat e presidentit të Sirisë, Bashar al-Asad, se Franca mbështet terrorizmin, shkruan (AA), transmeton Kosova Post. Macron në konferencën ...
Read more Comments Off on Macron: Asadi është armik i popullit sirian

Paradë ushtarake në Irak për fitoren kundër ISIS-it

Botë
Iraku zhvilloi sot një paradë ushtarake në Bagdad për të shënuar fitoren përfundimtare kundër ISIS-it pas një lufte trevjeçare. Kryeministri irakian, Haider al-Abadi dhe komandantë të lartë të ...
Read more Comments Off on Paradë ushtarake në Irak për fitoren kundër ISIS-it

Kryeministrja britanike viziton Irakun

Botë
Kryeministrja britanike, Theresa May zhvilloi sot një vizitë surprizë në Bagdad, ku ajo u takua me homologun e saj irakian, Haider al Abadi, sipas një përgjegjësi irakian. “Abadi ...
Read more Comments Off on Kryeministrja britanike viziton Irakun

Vriten 19 terroristë të ISIS-it nga forcat irakiane

Botë
Forcat e bashkuara irakiane prej disa ditësh vazhdojnë operacionin për pastrimin e elementeve të mbetura të organizatës terroriste ISIS në zonat e shkretëtirës në veri të provincës, Nineveh. ...
Read more Comments Off on Vriten 19 terroristë të ISIS-it nga forcat irakiane

Mlladiç u dënua me burg të përjetshëm, a e ka radhën Assadi?

Kryesore Lajme
Vendimi i Gjykatës së Hagës për të dënuar me burgim të përjetshëm ish-komandantin serbo-boshnjak Ratko Mladic, duhet të shërbejë si shembull se të gjithë ata që kanë kryer ...
Read more Comments Off on Mlladiç u dënua me burg të përjetshëm, a e ka radhën Assadi?

Bombardohen nga Rusia caqet e ISIS-it në Siri (Foto)

Botë
Pozitat e grupit terrorist të Shtetit Islamik ISIS në verilindje të Sirisë sot janë bombarduar nga gjashtë aeroplanë bombardues rusë Tupoljev Tu-22M3, njoftoi Ministria ruse e Mbrojtjes. “Më ...
Read more Comments Off on Bombardohen nga Rusia caqet e ISIS-it në Siri (Foto)

Arrestohen gjashtë të dyshuar të ISIS për sulm me eksplozivë në Gjermani

Botë Kryesore
Policia gjermane ka arrestuar gjashtë komploterë të dyshuar të ISIS, nga frika se ata po planifikonin një sulm në një treg të Krishtlindjeve në përvjetorin aktit mizor të ...
Read more Comments Off on Arrestohen gjashtë të dyshuar të ISIS për sulm me eksplozivë në Gjermani

Në Afganistan vriten 20 anëtarë të ISIS-it

Botë
Në operacionin e realizuar në qarqet Açin dhe Çaparhar të provincës afgane Nangarhar janë vrarë 20 anëtarë të organizatës terroriste ISIS. Në një deklaratë për AA, zëdhënësi i ...
Read more Comments Off on Në Afganistan vriten 20 anëtarë të ISIS-it