Dhjetor 7, 2016
 • Natyra e egër në Malet e Sharrit (Foto)

  Malet e Sharrit posedojnë veçori të ndryshme ekonomike dhe natyrore që e bëjnë këtë pjesë më atraktiven në territorin e Kosovës.  Fatkeqësisht, bota bimore dhe shtazore është në zhdukje e sipër në këtë pjesë. Mirëpo Sharr ...

 • Foto shënim? Policët nuk veprojnë…!

    Disa metra posa të hyshë në pllaton e shtruar me granit-gurrë përpara Kuvendit të Kosovë është shenja e komunikacionit me figur të bicikletës, që ‘fletë ‘se këndej pari nuk lejohet grahësit të bicikletës ta drejtojë ...

 • Foto lajm: Ja se si dëmtohet vendgjelbërimi në Prishtinë

  Ka kohë që nëpër Prishtinë shoferët e veturave vend e pa vend i parkojnë veturat e tyre. Ata veturat e tyre i parkojnë edhe në ato hapësira siç shihet në këtë veturë, ku “Hortikultura” kohë më ...

 • Sekreti i Gurit të Zi në Qabe

  Guri i Zi në Qabe nuk është nga sistemi ynë diellor. Muzeu Britanik njoftoi se zotëronte tri copëza të Gurit të Zi nga Meka. Ato copëza i solli një anglez, me flokë të bardha dhe një ...

 • Foto lajm: Fotografia fletë mjaftë

  Në “Qafë”, në Prishtinë, selia e LDK-së tash e sa kohë banuesve të “Qafës” ua ka “zaptuar” hapësirën ku luanin fëmijët e tyre për qëllime të tyre, respektivisht për t’i parkuar veturat e veta. Vallë, këtë ...

 • Pishina gjermane shkruan edhe në shqip rregullat për vizitorët! (Foto)

  Se shqiptarët janë në numër të madh në Evropë dita-ditës kjo gjë po vërtetohet. Pishina ”Zundorfbad Koln” e cila gjindet në Koln të Gjermanisë në hyrje të saj ka vendosur rregullat e pishinës në gjuhën shqipe. ...

 • “Stolisje” po, por me pasoja për pemën-drurin

  Kjo pemë- ky dru është stolisur nga ata që e shënuan ditën e autizmit, e keqja e saj është se ky “dekor” nuk e lejon zhvillimin e kësaj peme, se vërtetë është keq për pemën,  shihet ...

 • Me veturë në shesh të Prishtinës (Foto)

  Një qytetar për çudi është futur me veturë në sheshin “Nënë Tereza” në Prishtinë.Vetura me targa 03 si duket nuk ka respektuar rregullat dhe është futur brenda zonës së ndaluar për automjete qoftë edhe vetem për ...

 • Parkim se jo mahi

  Parkim nëse mund të thuhetAty këtu nëpër prishtinë qytetari që duhet të lëvizë nëpër ttrotuar, duke qenë I sigurt se trotuari është paraparë për këmbësor, në rastin siç shihet në këtë fotografi kjo vetur gjysmën e ...

 • Papërgjegjësi apo çka?

  Epo pse lejohet të “njolloset imazhi i Prishtinës, rrjedhimisht edhe i Postës së Kosovës me kabina telefonike siç është kjo fotografi përballë “Radio Kosovës” në Prishtinë. Këso objektesh dhe të ngjashme ka gjithandej rrugëve e shesheve ...

 • Foto Lajm: Fryma e fuqishme solli edhe dëmtime…!

  Mesdita e djeshme në Prishtinë ishte me frymë aq të madhe saqë rrënoi ndërtimet që shërbenin si shitore të improvizuara për shitjen e verërave. Këto “shitore qenë të vendosura në pllaton e sheshit të “Zahir Pajazitit” ...

 • Dritat ndriçuese të komunës së Prishtinës rrezikojnë qytetarët

  Përballë Policisë së Kosovës në qendër të Prishtinës një dritë ndriçuese si pasojë e erës së fortë ka rënë në mes të rrugës. Fatmirësisht nuk ka pasur të lënduar njofton KosovaPost. ...

 • Korbi “kalëron” shqiponjën (Foto)

  Në  këtë foto shfaqet një pamje interesante, derisa një korb shihet duke qëndruar mbi kurrizin e një shqiponje gjigante. Mbase kjo fotografi shprehë  ndjenjen e solidaritetit edhe ndërmjet shpezëve.   ...

 • A mund të ketë të varrosur në hapësira të bibliotekës…!

  Në bazë të informacioneve të para se në oborrin e Biblotekës Universitare në Prishtinë, më saktë në mes të Biblotekës- Fakultetit të Edukimit, dyshohet për varreza masive. Për këtë shumë familjarë të viktimave të luftës janë ...

 • Jo, jo nuk është shitore qenësh!!!

  Ka kohë që nëpër qytet dhe jo vetëm në qytet dhe jo vetëm në Prishtinë, qentë endecakë sillen sa andej sa këndej, natyrisht duke tmerruar kalimtarët, sigurisht dikënd më pak e dikënd më shumë. Kohë më parë ...

 • Shi i rrëmbyshëm në kryeqytet

  Shiu i rrëmbyeshëm në Prishtinë ka shkaktuar edhe probleme në komunikacion, kështu duke bllokuar rrugët e qytetit Ndër rrugët e cila tashmë është bërë e pakalueshme, është edhe rruga “Gazmend Zajmi” në lagjen Bregu i Diellit ...

 • Korzon Prishtinasit ” e kthyen ditën në natë”

  Foto Ljam   Vapa që po mbretëron në Prishtinë madje edhe në orët e vona të natës ka bërë që Prishtinasit Korzon ta bëjnë edhe në orët e vona të natës. Në këtë fotografi shihet se ...

 • Kabina telefonike në çka gjason…!

  Foto lajm Tash e sa kohë nëpër qytet kabinat e telefonit janë jashtë funksionit të tyre. Natyrisht se faji është i atyre qytetarëve që i kanë demoluar ato dhe jo vetëm që janë të demoluara por ...

 • E po kah t’ia mbajë kalimtari?

  Foto Lajm Ka kohë që nëpër rrugët e Prishtinës  shoferët e pakujdesshëm parkojnë vetuarat e tyre vend e pa vend siç shihet në këtë fotografi.  Është për të ardhur keq se si këta shoferë nuk kanë ...

 • Kjo pusetë me ujë a thua për çka shërben?

  Foto lajm Kjo pusetë siç shihet në fotografi është vetëm disa metra përpara hyrjes në ndërtesën e KK të Prishtinës, rrjedhimisht është e pamundur të mos u ketë “rënë në sy” zyrtarëve dhe Kryetarit të Komunës ...

 • Pastërtia në nivel në Plazhin e Golemit

  Agjencia Kombëtare e Bregdetit (AKB) është interesuar dhe angazhuar që të japë ndihmesën e saj në turizmin e sivjem në Shqipëri. AKB-ja do të kujdeset për pastërtinë e plazheve, sidomos ato që do të kenë numër ...

 • Sot hapet Panairi i librit në Pallatin e Rinisë në Prishtinë

  Sot hapet Panairi i librit në Prishtinë në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve. Hapja e këtij Panair të librit bëhet  në orën 18, kurse në të marrin pjesë shumë shtëpi botuese nga Kosova, Shqipëria,  Maqedonia dhe ...

 • Aktivitete për “Green Festival” në Prishtinë

  Në qendër të Prishtinës në kuadër të “Green Festival”, Qendra e Trajnimeve për Teknologji të Gjelbra po mban disa aktivitete në tendat që ka vendosur në sheshin “Zahir Pajaziti”.   ...

 • Pas publikimit, dëmtimet rregullohen menjëherë

  Gjurmëve të lajmeve të publikuara, një storie lidhur me parmakët e hekurt që mbulohen kanalet e rrjedhjes së ujit në hyrje të Pallatit të Rinisë dhe Sporteve “Adem Jashari” në Prishtinë, të cilat ishin të dëmtuara ...

 • Njihuni me macen balerinë (Foto)

  Për shumicën prej nesh macja është kafsha e preferuar shtëpiake. Për ata që mbajnë mace zakonisht jemi mësuar t’i shohim ato në shtëpi duke ngrënë, fjetur apo pushuar. Por macja që e shihni në foto ka ...

 • Shitësit ambulantë a kanë leje pune?!

  Rrugët-sheshet e Prishtinës me përplotë shitës ambulantë, madje të pa penguar nga inspekcionet e tregut…! Shitja e prodhimmeve ushqimore bëhet në kushte jo të përshtatshme higjienike.‏ Tash e sa kohë nëpër rrugë dhe sheshe të Prishtinës ...

 • 20 emrat më popullor të djemëve dhe vajzave në Shqipëri

  Në Shqipëri, sikurse edhe në Kosovë, viteve të fundit foshnjet e posalindura emërtohen me emra më të ndryshëm, ndërsa sipas prindërve emra modern. INSTAT-i ka publikuar 10 emrat më popullor për vajzat dhe 10 emrat më ...

 • Drunjtë nën “grila” (Foto)

  Këto pemë që gjenden përgjatë shesheve “Ibrahim Rugova” dhe “Nënë Tereza” në Prishtinë duket se nuk ndihen mirë me veten e tyre ngase dikush i ka mbërthyer ato nën hekura saqë duken sikur të jenë të ...

 • Nxihet Lumi i Lanës (Foto)

  Në ditën e sotme Lana në mungesë të shiut, ka dhënë shfaqjen e radhës. Lumi sot ka vërshuar i qetë në sasi, por aroma e tmerrshme dhe ngjyra e zezë kanë ndotur ajrin jo pak të ...

 • Borë në Serbi

  Borë ka rënë në Serbi, edhe pse është 16 maj i vitit 2016. Se ka rënë borë diku u vërejt gjatë ditës së hënë në Prishtinë, sepse ishte ftohtë dhe njerëzit e ndienin ajrin e ftohtë. ...