Arsenal triumfon në derbin e Londrës ndaj Tottenham

Arsenal ka shënuar një fitore të rëndësishme në derbin e Londrës ndaj Tottenham.

Në një përballje plot pesë gola në “Tottenham Hotspur Stadium”, në kuadër të Javës së tridhjetë e pestë në Premier League, skuadra e Mikel Arteta ka marrë fitore me rezultat 2-3.

Ekipi i Arsenal ka kaluar në epërsi në minutën e 15-të me një autogol të Hojbjerg. Saka (27′) dhe Havertz (38′) kanë shënuar dy gola për të trefishuar avantazhin.

Megjithatë, Tottenham nuk është dorëzuar lehtësisht. Ia ka dalë ta ngushtojë diferencën me golat e Romero (64′) dhe Son Heung-Min (87′).

Me këtë fitore të rëndësishme, Arsenali mbetet në krye të tabelës me tetëdhjetë pikë. Ndërkohë, Manchester City zë vendin e dytë me shtatëdhjetë e gjashtë pikë, megjithëse me dy ndeshje më pak.

 

Të ngjajshme

AlbanianBosnianEnglishGermanTurkish

Tjera nga rubrika