June 24, 2018
Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi

60 milion euro borxhe dhe 2300 punëtorë, Telekomi i Kosovës punëson edhe 40 punëtorë shtesë

Telekomi i Kosovës, dikur kompania më profitabile në vend, aktualisht po përballet me krizë financiare dhe është afër falimentimit.  Disa javë më parë anëtarët e Bordit të Telekomit ...
Read more Comments Off on 60 milion euro borxhe dhe 2300 punëtorë, Telekomi i Kosovës punëson edhe 40 punëtorë shtesë
Ekonomi Kryesore Lajme

Kërkohet shkëputja e kontratës me ‘Z-mobile’ dhe krijimi i grupit për menaxhimin e krizës në Telekom

Ekspertë të fushës së Telekomunikacionit kanë dhënë sugjerimet e tyre, për daljen nga kriza financiare në të cilën gjendet Telekomi i Kosovës. Në tryezën e organizuar të enjten ...
Read more Comments Off on Kërkohet shkëputja e kontratës me ‘Z-mobile’ dhe krijimi i grupit për menaxhimin e krizës në Telekom
Ekonomi Kryesore

Krijohet kompania ajrore shqiptare ‘Air Albania’, ja kush janë tre aksionerët

Pas promovimit dhe prezantimit se më 1 qershor 2018 do të niste fluturimet e para ‘Air Albania’, qeveria shqiptare i hap rrugën ligjërisht kompanisë shqiptare “Air Albania”. Me ...
Read more Comments Off on Krijohet kompania ajrore shqiptare ‘Air Albania’, ja kush janë tre aksionerët
Ekonomi

PSD kërkon hetime për ndërtimin e autostradës “Arbën Xhaferi”

Partia Socialdemokrate e Kosovës me anë të një komunikate për media ka reaguar në lidhje me procesin e ndërtimit të autostradës Prishtinë-Shkup. Sipas PSD-së për vite me radhë, ...
Read more Comments Off on PSD kërkon hetime për ndërtimin e autostradës “Arbën Xhaferi”
Ekonomi Kryesore Lajme

Një hap më afër Kartonit të Gjelbër, Austria mund ta mbulojë Kosovën

Kryetari i komisionit për Buxhet dhe Financa në Qeverinë e Kosovës, Lumir Abdixhiku, përmes një ostimi në facebook, ka bërë të ditur se gjatë ditës së sotme është ...
Read more Comments Off on Një hap më afër Kartonit të Gjelbër, Austria mund ta mbulojë Kosovën
Ekonomi Kryesore Lajme

Zgjidhja për Telekomin, stop plaçkitjes!

Zgjidhja e problemeve financiare në Telekomin e Kosovës mund të bëhet vetëm duke ndalur plaçkitjen që po i bëhet nga politika. Kështu thanë ekspertë të fushës së telekomunikacionit ...
Read more Comments Off on Zgjidhja për Telekomin, stop plaçkitjes!
Ekonomi Kryesore Lajme

Ish drejtori Mustafa, fajëson Qeverinë e kaluar për ‘shkatërrimin’ e Telekomit

Ish-drejtorin Menaxhues i Telekomit të Kosovës, Argon Mustafa, përmes një postimi në facebook, ka reaguar  lidhur  vendimin e qeverisë për ndarjen e 53 milionë euro kompanisë ‘Bechtel Enka’, ...
Read more Comments Off on Ish drejtori Mustafa, fajëson Qeverinë e kaluar për ‘shkatërrimin’ e Telekomit
Ekonomi Kryesore Lajme

ATK-ja lason edhe një shërbim të ri elektronik

Administrata Tatimore e Kosovës që nga 1 qershori ka publikuar versionin e ri të sistemit elektronik-EDI, i cili ofron edhe shërbimin për menaxhimin e rimbursimeve. Shërbimi i ri ...
Read more Comments Off on ATK-ja lason edhe një shërbim të ri elektronik
Ekonomi Kryesore Lajme

Qeveria hyn në kredi por nuk i realizon projektet

Një numër i projekteve kapitale, për të cilat Qeveria e Kosovës ka hyrë në marrëveshje ndërkombëtare kredi, kanë mbetur të parealizuara. Në mungesë të përgatitjeve të duhura për ...
Read more Comments Off on Qeveria hyn në kredi por nuk i realizon projektet
Ekonomi Kryesore Lajme

Minatorët e Trepçës paralajmërojnë eskalim të situatës

Sindikata e Pavarur e Minatorëve të Trepçës i ka dërguar një letër kryeministrit Ramush Haradinaj, ku shprehin shqetësim lidhur me mos kalimin e draft statutit për Trepçën të ...
Read more Comments Off on Minatorët e Trepçës paralajmërojnë eskalim të situatës