December 11, 2018
Ekonomi

Ekonomi

Ekonomi Kryesore Lajme

Sllovenia mbështetë Kosovën pas taksës

Oda  sllovene me anë të një njoftimi shprehet se do të përkrahen bizneset kosovare në gjetjen e partnerëve-prodhuesve. Oda Sllovene e Bizneseve në Prishtinë, njofton se po u ...
Read more Comments Off on Sllovenia mbështetë Kosovën pas taksës
Ekonomi Lajme

Bie çmimi i naftës

Çmimet botërore të naftës kanë rënë në nivelin më të ulët për më shumë se një vit. Rënia e çmimit të naftës ka ndodhur tashmë për shtatë javë ...
Read more Comments Off on Bie çmimi i naftës
Ekonomi Kryesore Lajme

Hiqen nga shitja të gjitha produktet me mbishkrimet ‘Kosovo i Metohija’

Komuna e Mitrovicës, e Vushtrrisë, e Skenderajt dhe e Drenasit kanë zbatuar urgjentisht urdhëresën e Ministrisë së Tregtisë dhe të Industrisë së Republikës së Kosovës që të hiqen ...
Read more Comments Off on Hiqen nga shitja të gjitha produktet me mbishkrimet ‘Kosovo i Metohija’
Ekonomi Kryesore Lajme

Kosova, Serbia dhe Bosnja nuk do të bëhen bashkë në takimin e CEFTA-s

Serbia dhe Bosnjë e Hercegovina kanë paralajmëruar se do të bojkotojnë takimit e radhës, në kuadër të Marrëveshjes për Tregti të Lirë – CEFTA, e cila pritet të ...
Read more Comments Off on Kosova, Serbia dhe Bosnja nuk do të bëhen bashkë në takimin e CEFTA-s
Ekonomi Kryesore Lajme

Bosnja dhe Hercegovina reagon pas vendimit të qeverisë së Kosovës për taksën

Pas Serbisë, edhe Bosnja dhe Hercegovina ka reaguar për vendimin e sotëm të Qeverisë së Kosovës për rritjen e taksës deri në 100 për qind për produktet që ...
Read more Comments Off on Bosnja dhe Hercegovina reagon pas vendimit të qeverisë së Kosovës për taksën
Ekonomi Kryesore Lajme

Deputeti Kuqi mbronë ministrin Hamza

Kryetari i komisionit për Buxhet dhe Financa, Lumir Abdixhiku , derisa ka dhënë komentet e tij për ndarjet buxhetore për vitin 2019, ka shprehur shqetësimin që gjysma e ...
Read more Comments Off on Deputeti Kuqi mbronë ministrin Hamza
Ekonomi Kryesore Lajme

Në vitin 2019 rritja ekonomik do të jetë 4.7 për qind

Komisioni  për Buxhet dhe Financa, po shqyrton Projektligjin për Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Kosovës për vitin 2019 si dhe Projektligjin për Mbrojtjen e të Dhënave Personale, raporton ...
Read more Comments Off on Në vitin 2019 rritja ekonomik do të jetë 4.7 për qind
Ekonomi

Qeveria i shpenzoi kot të paktën 1.2 milion euro për INTERPOL

Dështimi i sotëm i Kosovës për t’u anëtarësuar në organizatën ndërkombëtare të Policisë, Interpol, ka edhe kosto. Qeveria e Kosovës që një kohë të gjatë një ndër temat ...
Read more Comments Off on Qeveria i shpenzoi kot të paktën 1.2 milion euro për INTERPOL
Ekonomi

Lufta ekonomike Kosovë – Serbi

Vendosja e taksës mbrojtëse prej 10 për qind për produktet e importuara nga Serbia, si dhe ndalimi i shitjes dhe importit të produkteve që nuk i referohen Kosovës ...
Read more Comments Off on Lufta ekonomike Kosovë – Serbi
Ekonomi Kryesore

Ndërprerje emergjente të energjisë elektrike në ketë qytet

Korporata Energjitike e Kosovës (KEDS), ka bërë të ditur së në qytetin e Pejës do të ketë ndërpreje emergjente të energjisë elektrike për shkak të rregullimit të ndërprerësit, ...
Read more Comments Off on Ndërprerje emergjente të energjisë elektrike në ketë qytet