August 14, 2018
Lajme

Lajme

Kryesore Lajme

Haziri kërkon nga Serbia lirimin e menjëhershëm të mjekut gjilanas, Ibrahim Matoshi

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka reaguar me rastin e arrestimit të stomatologut gjilanas që jeton dhe vepron në Gjermani, Ibrahim Matoshi, nga ana e policisë ...
Read more Comments Off on Haziri kërkon nga Serbia lirimin e menjëhershëm të mjekut gjilanas, Ibrahim Matoshi
Kryesore Lajme

Le Monde: Dhëndri i Trump qëndron pas idesë për ndarjen e Kosovës

Në një shkrim që gazeta Le Monde, e datës 15 gusht i ka kushtuar debatit të fundit për ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë, zbulohen detaje të ...
Read more Comments Off on Le Monde: Dhëndri i Trump qëndron pas idesë për ndarjen e Kosovës
Kryesore Lajme Rajon

Vuçiq: Për Merkelin është çështje e mbyllur, Kosova është shtet i pavarur

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq është ‘ankuar’ sot se shtetet e përendimit sipas tij nuk po duan të dëgjojnë për propozimet të reja në çështjen e Kosovës. Madje ...
Read more Comments Off on Vuçiq: Për Merkelin është çështje e mbyllur, Kosova është shtet i pavarur
Kryesore Lajme

Ideja e Kadri Veselit për ndërtimet përtej lumit Ibër ‘çmend’ Serbinë (Foto)

Ideja e kryetarit të Parlamentit të Kosovës, Kadri Veseli për “Mitrovicën e re” ka bërë që politika dhe mediat në Serbi të reagojnë ashpër. Plani i Veselit i ...
Read more Comments Off on Ideja e Kadri Veselit për ndërtimet përtej lumit Ibër ‘çmend’ Serbinë (Foto)
Kryesore Lajme Rajon

Sali Berisha: Merkel, përgjigje e merituar ndaj përpjekjeve të Beogradit dhe argatëve të tij në Prishtinë

Ish-kryeministri shqiptar, Sali Berisha, nuk po dorëzohet së akuzuari Presidentin Hashim Thaçi për idenë e tij për lëvizjen e kufijve të Kosovës me Serbinë. Berishës i ka shërbyer ...
Read more Comments Off on Sali Berisha: Merkel, përgjigje e merituar ndaj përpjekjeve të Beogradit dhe argatëve të tij në Prishtinë
Kronika e zezë Lajme

Familja e stomatologut kosovar të arrestuar në Serbi s’ka ende asnjë informacion nga ai

Policia kufitare serbe ka arrestuar dje Ibrahim Matoshin, kosovarin me shtetësi gjermane, i cili kishte ardhur për pushime në Kosovë. I njëjti është arrestuar pa asnjë paralajmërim. Ibrahim ...
Read more Comments Off on Familja e stomatologut kosovar të arrestuar në Serbi s’ka ende asnjë informacion nga ai
Kronika e zezë Lajme

Zbulohen e konfiskohen 19 pistoleta në autobusin Kosovë-Gjermani

Nëntëmbëdhjetë pistoleta janë konfiskuar në një operacion të Policisë së Shqipërisë në pikën kufitare të Muriqanit. Armët sipas njoftimit të policisë së Shqipërisë janë konfiskuar në autobusin që ...
Read more Comments Off on Zbulohen e konfiskohen 19 pistoleta në autobusin Kosovë-Gjermani
Kryesore Lajme

Judah: Çfarë do të bëjnë tani Thaçi dhe Vuçiq pas deklaratës së Merkelit për mosndryshim kufijsh?

Gazetari dhe njohësi i çështjeve ballkanike, Tim Judah është përfshirë në debatin që po zhvillohet lidhur me mundësinë e shkëmbimit të territoreve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Judah në ...
Read more Comments Off on Judah: Çfarë do të bëjnë tani Thaçi dhe Vuçiq pas deklaratës së Merkelit për mosndryshim kufijsh?
Kryesore Lajme

Kurti: Problemi i Luginës s’rregullohet me logjikën e korrigjimit të kufijve

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se deklaratat e presidentit Thaçi për korrigjimin e kufirit janë përbrenda logjikës së demarkacionit. “Deklaratat e presidentit për korrigjim të ...
Read more Comments Off on Kurti: Problemi i Luginës s’rregullohet me logjikën e korrigjimit të kufijve
Kryesore Lajme

Hoti: Propozimi i Thaçit për korrigjim kufijsh po i ushqyen shpresa e serbëve se Kosova mund të ndahet

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se propozimi kontravers i Presidentit për korrigjim kufijsh i ka dëmtuar në thelb ...
Read more Comments Off on Hoti: Propozimi i Thaçit për korrigjim kufijsh po i ushqyen shpresa e serbëve se Kosova mund të ndahet