Godet Izetbegoviç: Deklaratat e Dodikut më të rrezikshme se Dejtoni

Godet Izetbegoviç: Deklaratat e Dodikut më të rrezikshme se Dejtoni

Anëtari i Presidencës së Bosnjës-Hercegovinës bëri thirrje ndërkombëtare për të reaguar ndaj deklaratave të Presidentit të BH. të Republikës serbe për të kthyerit boshnjakë, shkruan Al Jazeera, përcjell Kosova Post.

Deklaratat e Milorad Dodikut, presidentit të BH. Entitetit të Republikës Serbe, për kthimin e boshnjakëve në RS janë deklaratat më të rrezikshme të një zyrtari të lartë në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe një veprim i tillë antikushtetues duhet të sanksionohet, tha të hënën anëtar i Presidencës së Bosnjës dhe Hercegovinës, Bakir Izetbegoviç,

Me këtë rast, Izetbegoviç iu është drejtuar civilëve kompetent të BeH dhe institucioneve ndërkombëtare – Zyrës së Përfaqësuesve të Lartë, Këshillit të Zbatimit të Paqes dhe Prokurorisë së Bosnjës dhe Hercegovinës, nga të cilët ka kërkuar të reagojnë, të vendosin sanksione dhe të ndalojnë ‘civilizimin shumëvjeçar të, anti-Dejtonit dhe aktivitetin anti-kushtetues të Milorad Dodikut’.

‘Për gati një dekadë, Milorad Dodik po dëmton stabilitetin, shqetëson sigurinë, pengon progresin dhe sjell trazira në jetën publike të Bosnjës dhe Hercegovinës. Ai mohon gjenocidin dhe zmadhon udhëheqësit e dënuar për krime të luftës, kërcënon shkëputjen e njësisë së RS, organizon referendume antikushtetues, duke mohuar të drejtat e të kthyerve në RS, dëmton sovranitetin e Bosnjës dhe Hercegovinës dhe institucioneve të saj, të cilat janë baza dhe garantimi i sigurisë juridike dhe fizike të vendit, popullit dhe qytetarëve të saj ‘, tha Izetbegoviç në një konferencë shtypi në Sarajevë./Kosova Post.net

You may also like

Shkencëtarët: Kush janë më intelegjen, meshkujt apo femrat?

Një studim i ri, që ka shkaktuar jo