19 January, 2019 20:39
Aleksander Vulin

Aleksander Vulin

Vulini vajton formimin e Ushtrisë së Kosovës, i ankohet Komandantit të KFOR’it

Kryesore Lajme
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vulin ka pritur sot në Beograd komandantin e KFOR-it, gjeneralmajorin Lorenco D’Adarion, të cilit, siç raporton FoNet ia ka përcjellë se “për ...
Read more Comments Off on Vulini vajton formimin e Ushtrisë së Kosovës, i ankohet Komandantit të KFOR’it

Vulin tregon planet e Ushtrisë së Serbisë

Kryesore Lajme Rajon
Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë se ushtria e Serbisë është duke u përgatitur dhe armatosur në mënyrë intensive. Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka ...
Read more Comments Off on Vulin tregon planet e Ushtrisë së Serbisë

Serbia kërkon shpjegim nga KFOR-i: Pse ROSU s’ka nevojë për leje për të hyrë në veri të Kosovës?

Kryesore Lajme Rajon
Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin ka reaguar ndaj deklaratës së djeshme nga zëdhënësi i KFOR-it, Vincenzo Grasso. Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin ka reaguar ...
Read more Comments Off on Serbia kërkon shpjegim nga KFOR-i: Pse ROSU s’ka nevojë për leje për të hyrë në veri të Kosovës?

Vulin u dërgon letër 53 ministrave të mbrojtjes, i’u kërkon ta ndalin formimin e Ushtrisë së Kosovës

Kryesore Lajme Rajon
Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandër Vulin u dërgoi letër ministave të mbrojtjes të 53 vendeve duke kërkuar atyre të parandalojnë formimin e Ushtrisë së Kosovës. Ai ka ...
Read more Comments Off on Vulin u dërgon letër 53 ministrave të mbrojtjes, i’u kërkon ta ndalin formimin e Ushtrisë së Kosovës

Ministri serb i mbrojtjes i ‘ankohet’ BE-së për Ushtrinë e Kosovës

Kryesore Lajme Rajon
Ministri serb i mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka thënë se formimi i Ushtrisë së Kosovës është e papranueshme për Serbinë dhe se duhet respektuar Rezoluta 1244. Këto komente ai ...
Read more Comments Off on Ministri serb i mbrojtjes i ‘ankohet’ BE-së për Ushtrinë e Kosovës

Vulin: Serbia nuk do ta njohë Kosovën që të bëhet anëtare e BE-së

Kryesore Lajme Rajon
Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka thënë sot se Serbia nuk do ta njohë Kosovën. Vulin ka theksuar kështu duke komentuar deklaratën e ministrit të Jashtëm gjerman, ...
Read more Comments Off on Vulin: Serbia nuk do ta njohë Kosovën që të bëhet anëtare e BE-së

Vulin flet ashpër për shqiptarët, ja çfarë thotë

Kryesore Lajme Rajon
Ministri i Mbrojtjes në Serbi, Aleksandar Vulin ka thënë se Moska është gati të angazhohet në dialogun e Beogradit me Prishtinën, nëse formati ndryshon, ndryshon gjithçka. Sipas tij, ...
Read more Comments Off on Vulin flet ashpër për shqiptarët, ja çfarë thotë

‘Deklaratat e Izetbegovit për Kosovën vënë në pikëpyetje stabilitetin e rajonit’

Kryesore Lajme Rajon
Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin thotë se deklaratat dhe sjellja e anëtarit boshnjak të Presidencës së Bosnjës, Bakir Izetbegoviq lidhur me njohjen e Kosovës janë vënë ...
Read more Comments Off on ‘Deklaratat e Izetbegovit për Kosovën vënë në pikëpyetje stabilitetin e rajonit’

Vulin e kritikoi diplomatin e lartë amerikan për komente jomiqësore

Lajme Rajon
Ministri i mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, i ka kritikuar si jomiqësore komentet e diplomatit të lartë amerikanë, i cili ka sugjeruar se akti i balancimit të Serbisë ...
Read more 0

LDP: Vulin mbron krimet e luftës në Kosovë, të shkarkohet

Kryesore Lajme Rajon
Partia opozitare Liberal – Demokratike (LDP) e Çeda Jovanoviqit ka kërkuar shkarkimin i ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, për shkak të planit që të dënuarit për krime ...
Read more 0