16 January, 2019 12:01
Buka

Buka

E bardhë apo e zezë? Ja cilën lloj buke duhet të hani

Shëndetësi
“Ekziston nocioni se një bukë është më e mirë se të tjerat. Buka e prodhuar në furrë shihet si e “keqe”, ndërsa ajo e bërë në shtëpi si ...
Read more Comments Off on E bardhë apo e zezë? Ja cilën lloj buke duhet të hani

Buka e bardhë apo e zezë, cila është më e mirë për shëndetin?

Shëndetësi
Jemi gjithmonë në dilemë se kë duhet të zgjedhim midis bukës së bardhë dhe asaj të zezë, kjo sepse të gjithë i frikësohemi faktit se mund të shtojmë ...
Read more Comments Off on Buka e bardhë apo e zezë, cila është më e mirë për shëndetin?

Macron kërkon që buka franceze të jetë nën mbrojtjen e UNESCO-s

Botë
Presidenti francez, Manuel Macron ka dalë në mbështetje të elitës së bukëpjekësve francezë, duke kërkuar që buka tradicionale “baguette” të hyjë në listën e objekteve të mbrojtura nga ...
Read more Comments Off on Macron kërkon që buka franceze të jetë nën mbrojtjen e UNESCO-s

Kjo është receta më e mirë e bukës për diabetikët!

Shëndetësi
Për të gjithë ju që keni probleme me diabetin, kjo recetë buke është më e mira që mund të gatuani. Njihuni me përbërësit dhe mënyrën e përgatitjes Përbërësit: ...
Read more Comments Off on Kjo është receta më e mirë e bukës për diabetikët!

Shtrenjtohet mielli kurse lirohet buka

Ekonomi
Vazhdon që buka në Kosova të shitet me çmime të ndryshme. Diku 40 cent, 30 cent, 15 cent e ka raste ku një bukë shitet edhe për 10 ...
Read more Comments Off on Shtrenjtohet mielli kurse lirohet buka

Rritet çmimi i bukës, rrymës dhe duhanit (Foto)

Ekonomi Kryesore
Janë rritur çmimet e bukëve dhe rrymës në Kosovë krahasuar me një vit më parë, tregojnë statistikat e publikuara nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK). Sipas raportit ...
Read more 0

Çfarë i ndodh trupit kur ndërpresim konsumimin e bukës?

Shëndetësi
Fjala është për bukën, artikulli më i përhapur, të cilin njerëzit e adhurojnë, por të cilin më së shpeshti e fshijnë nga menyja, kur vendosin të heqin ndonjë ...
Read more 0

Ky lloj i bukës lufton sëmundjet e zemrës

Shëndetësi
Gluteni shfaqet, në disa variante, në të gjitha ushqimet e mira: biskota, pica, birrë dhe sigurisht te buka. Por tani një kardiolog është këtu për të na treguar ...
Read more 0