December 15, 2018
Ekonomia

Ekonomia

Kush do ta udhëheqë botën në vitin 2050?

Ekonomi
Deri në vitin 2050, bota ka gjasa të ketë ndryshuar në mënyrë drastike nga ajo që njohim tani, dhe peizazhi ekonomik dhe financiar i planetit nuk do të ...
Read more Comments Off on Kush do ta udhëheqë botën në vitin 2050?

Për 10 vite ekonomia e Kosovës kaloi nëpër sfida të ndryshme

Ekonomi Kryesore Lajme
Ekonomia e Kosovës për një dekadë pavarësi ka pasur arritje dhe sfida të ndryshme. Berat Rukiqi, këshilltar strategjik në Odën Ekonomike të Kosovës (OEK), tha në zhvillimin e ...
Read more Comments Off on Për 10 vite ekonomia e Kosovës kaloi nëpër sfida të ndryshme

Deficiti tregtar sfidë për ekonominë e Kosovës

Ekonomi Lajme
Ushtruesi i detyrës së guvernatorit të BQZK-së, Fehmi Mehmeti, deklaroi sot se Kosova këtë vit ka pasur 4.4 për qind rritje ekonomike, ndërkohë që sfidë vazhdon të mbetet ...
Read more Comments Off on Deficiti tregtar sfidë për ekonominë e Kosovës

Turqia, e para në botë për rritjen ekonomike

Botë
Ekonomia e Turqisë në tremujorin e tretë të vitit, duke arritur normën e një rritjeje me dy shifra ka vendosur një distancë me vendet e Bashkimit Evropian (BE), ...
Read more Comments Off on Turqia, e para në botë për rritjen ekonomike

Dafina Mehmeti tregon rëndësin e praktikës profesionale

Intervistë
Dafina Mehmeti nxënëse e shkëlqyeshme dhe përkatësisht kryetare e shkollës së mesme ekonomike-juridike ” Hoxhë Kadri Prishtina” në Prishtinë. Në një intervistë për Kosova Post ka treguar sa ...
Read more Comments Off on Dafina Mehmeti tregon rëndësin e praktikës profesionale

Shikoni sa ka arritur shkalla e punësimit

Ekonomi Kryesore
Parashikimet e Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), për tërë vitin 2017 sugjerojnë se ekonomia e Kosovës do të karakterizohet me rritje reale prej 4.4 përqind. Kjo rritje pritet ...
Read more Comments Off on Shikoni sa ka arritur shkalla e punësimit

Bllokadat politike dëmtojnë ekonominë

Ekonomi Kryesore Lajme
Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, ish-zëvendëskryuetare e Komisionit për Buxhet dhe Financa, Safete Hadërgjonaj, ka thënë se vonesa për krijimin e institucioneve të reja u dërgon mesazhe ...
Read more 0

Krerët e qeverive të Ballkanit Perëndimor mblidhen të shtunën në Durrës

Kryesore Lajme
Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, do të mbajë të shtunën (26 gusht) në Durrës një takim informal të Kryeministrave të Ballkanit Perëndimor, me temë thellimin e integrimit rajonal dhe me fokus ...
Read more 0

Ballkani pret më shumë investime nga Turqia

Ekonomi OP / ED
Vendet e Ballkanit synojnë që marrëdhëniet ekonomike me Turqinë ti ngrenë në nivelin e marrëdhënieve politike e kulturore dhe presin më shumë investime turke. Ekonomia është një faktor ...
Read more 0