16 January, 2019 12:17
franca

franca

Franca shton masat e sigurisë, frikë nga jelek verdhët

Botë
Franca do të vendosë më shumë se 147,000 anëtarë të forcave të sigurisë në të gjithë vendin, ndërsa demonstruesit nga lëvizja “xhaketa verdhë” njoftuan se do të bashkohen ...
Read more Comments Off on Franca shton masat e sigurisë, frikë nga jelek verdhët

Rast i rrallë! Ushtari francez alivanoset dhe bie në tokë para këmbëve të presidentit Macron (Video)

Kryesore Lajme
Mbrëmë presidenti i Francës Emmanuel Macron ishte në mesin e ushtarëve francez në Çad. Si zakonisht, para se të mbante fjalimin e tij të rastit, u lexua himni ...
Read more Comments Off on Rast i rrallë! Ushtari francez alivanoset dhe bie në tokë para këmbëve të presidentit Macron (Video)

Pas ‘jelekëve të verdhë’ në Francë, protestën e fillojnë edhe ‘jelekët e kuq’ në Holandë

Botë
“Jelekët e kuq” në Holandë, protestojnë udhëheqjen e vendit.Në Holandë, pas “jelekëve të verdhë”, këtë radhë në rrugë përgatitet të dalin “jelekët e kuq”, transmeton Kosova Post. Sipas ...
Read more Comments Off on Pas ‘jelekëve të verdhë’ në Francë, protestën e fillojnë edhe ‘jelekët e kuq’ në Holandë

Nesër në Bruksel mblidhen liderët e vendeve të BE-së

Botë
Nesër në Bruksel do të takohen liderët e vendeve të Bashkimit Evropian (BE) për të diskutuar për Brexit-in, politikën e jashtme, si dhe çështjet ekonomike dhe monetare të ...
Read more Comments Off on Nesër në Bruksel mblidhen liderët e vendeve të BE-së

Macron i adresohet qytetarëve, premton rritje të pagës

Botë
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i është adresuar kombit për herë të parë që nga shpërthimi i protestave në vend, duke premtuar rritje të pagës minimale por edhe lëshime të ...
Read more Comments Off on Macron i adresohet qytetarëve, premton rritje të pagës

Masat sociale të Macron do t’i kushtojnë 10 miliardë euro buxhetit të Francës

Botë
Franca është përballur me 4 fundjava protestash tejet të dhunshme, që nisën si demonstrata paqësore kundër rritjes së çmimit të karburanteve. Masat e njoftuara nga Presidenti Emmanuel Macron, ...
Read more Comments Off on Masat sociale të Macron do t’i kushtojnë 10 miliardë euro buxhetit të Francës

Franca, frymëzimi i protestave ‘jelekverdha’ në botë

Botë
Protesta ‘jelek-verdhë’ nisi në Francë ku fillimisht ishin shoferët e taksive, kamionëve, autobusëve dhe makinave personale që e nisën si portestë kundër rritjes së çmimit të naftës. Ata ...
Read more Comments Off on Franca, frymëzimi i protestave ‘jelekverdha’ në botë

Protestat në Francë shënojnë rënie drastike të popullaritetit të presidentit Macron

Botë
Popullariteti i presidentit të Francës, Emmanuel Macron, është zvogëluar për tre pikë brenda një muaji, duke rënë në 18 për qind, transmeton AA, përcjell Kosova Post. Popullariteti i ...
Read more Comments Off on Protestat në Francë shënojnë rënie drastike të popullaritetit të presidentit Macron

Qeveria franceze pezulloi taksat shtesë për karburante

Botë
Kryeministri i Francës, Edouard Philippe bëri të ditur se kanë pezulluar për 6 muaj taksat shtesë për karburante, të cilat protestohen nga “Jelekët e verdhë”, transmeton KosovaPost. Në ...
Read more Comments Off on Qeveria franceze pezulloi taksat shtesë për karburante

Thaçi i kërkoi përkrahje për vizat, Franca i premton mbështetje në rrugën euroatlantike

Kryesore Lajme
Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kërkuar nga Drejtoresha për Evropën Kontinentale në ministrinë për Punë të Jashtme të Francës, Florence Mangin, që të vazhdojë përkrahja e Francës ...
Read more Comments Off on Thaçi i kërkoi përkrahje për vizat, Franca i premton mbështetje në rrugën euroatlantike