October 23, 2018
Google

Google

Google ka një dosje me informacion personal për secilin nga ne!

Tech
Me skandalin e fundit të Facebook mbi ndarjen e informacioneve, amerikanët po pyesin veten sesa informacion personal kanë mbledhur rreth tyre kompanitë teknologjike. Kompani si Facebook dhe Google ...
Read more Comments Off on Google ka një dosje me informacion personal për secilin nga ne!

Gmail do të jetë ndryshe javët e ardhshme

Tech
Google ka në plan të sjellë një pamje të re për faqen e tij të Gmailit. Në një email që disponon The Verge, kpmpania thotë se dizajni i ...
Read more Comments Off on Gmail do të jetë ndryshe javët e ardhshme

Google mbyll shërbimin ‘Goo.gl URL’

Tech
Në fund të këtij viti, Google do të ndalojë përdoruesit e rinj të krijojnë linçe të shkurtra me anë të shërbimit Goo.gl URL, mirëpo linçet do të vazhdojnë ...
Read more Comments Off on Google mbyll shërbimin ‘Goo.gl URL’

Përmes skanimit të syve Google detekton problemet me zemër

Tech
Hulumtuesit e kompanive Google dhe Verily kanë zhvilluar një mënyrë të re të konfirmimit të rrezikut nga sëmundjet e zemrës përmes skanimit të syve të pacientëve dhe algoritmit ...
Read more Comments Off on Përmes skanimit të syve Google detekton problemet me zemër

Google me program për parashikimin e rrezikut të sulmit në zemër

Botë Tech
Ekspertët e inteligjecës artificiale të gjigantit teknlogjik Google kanë zhvilluar një program i cili parashikon rrezikun e sulmit në zemër duke skanuar retinën e syrit. Sipas një lajmi ...
Read more Comments Off on Google me program për parashikimin e rrezikut të sulmit në zemër

Vjedhja e fotove, Google heq përgjegjësinë nga vetja

Tech
Në një përpjekje për të mos stimuluar piraterinë e imazheve, gjigandi  amerikan i teknologjisë ka përditësuar motorin e saj të kërkimit. “Google” ka “zhdukur” butonin “View Image” (Shiko ...
Read more Comments Off on Vjedhja e fotove, Google heq përgjegjësinë nga vetja

Nokia lë prapa Google-n, Sony-n e HTC-n

Tech
Counterpoint ka rishikuar numrat dhe tani thotë se HMD Global ka shitur 4.4-milionë smartfona në tremujorin e katërt të vitit të kaluar. Neil Shah, analisti i kësaj kompanie, ...
Read more Comments Off on Nokia lë prapa Google-n, Sony-n e HTC-n

‘Facebook dhe Google i kanë ditët e numëruara’

Tech
Manjati George Soros sulmoi Facebook  dhe Google, dy kompani që ai ka investuar në kohët e fundit, duke vënë në dukje se “rritja dhe sjellja monopoliste” e kompanive ...
Read more Comments Off on ‘Facebook dhe Google i kanë ditët e numëruara’

Luftës kundër gjuhës së urrejtjes i bashkohen edhe këto dy rrjete sociale

Tech
Rrjetet sociale “Instagram” dhe “Google+” vendosën t’i bashkohen kodit të sjelljes të Komisionit Evropian, ku angazhohen se do të luftojnë kundër deklaratave me urrejtje në internet, njoftoi sot ...
Read more Comments Off on Luftës kundër gjuhës së urrejtjes i bashkohen edhe këto dy rrjete sociale

Google akuzohet për diskriminim për shkak të pikëpamjeve politike

Botë
Gjigandi teknologjik amerikan Google është akuzuar për diskriminim ndaj punonjësve të bardhë meshkuj me këndvështrime politike konservatore. Ish-inxhinieri i Google, James Damore, ka hapur padi për diskriminim në ...
Read more Comments Off on Google akuzohet për diskriminim për shkak të pikëpamjeve politike