October 19, 2018
Greva

Greva

Anulohet greva e paralajmëruar e SBASHK-ut

Kryesore Lajme
Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës do ta anulojë grevën pasi Qeveria ka miratuar projektligjin për punëtorët e arsimit të viteve ’90. Kryetari i Sindikates, Rrahman ...
Read more Comments Off on Anulohet greva e paralajmëruar e SBASHK-ut

Dafina Mehmeti, e matur dhe e drejtë për procesin e grevës mësimore

Intervistë Kryesore
Dafina Mehmeti, kryetare e shkollës Ekonomike në Prishtinë, e pyetur nga Kosova Post për procesin e grevës nga mësimdhënësit, shpreh opinionin e saj rreth kësaj dukurie. Kosova Post: ...
Read more Comments Off on Dafina Mehmeti, e matur dhe e drejtë për procesin e grevës mësimore

SBASHK-u nuk heq dorë nga greva, Bytyqi: Ligji të shkojë sa më shpejt në Parlament

Kryesore Lajme
Drejtues të SBASHK-ut kanë kërcënuar se nëse brenda dy ditësh projektligji për punëtorët e viteve të 90-ta nuk dërgohet në Kuvend, atëherë atyre nuk u mbetet asgjë tjetër ...
Read more Comments Off on SBASHK-u nuk heq dorë nga greva, Bytyqi: Ligji të shkojë sa më shpejt në Parlament

SBASHK-u ultimatum: Keni kohë deri në këtë datë ose grevat s’ndalen!

Kryesore Lajme
Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK) ka paralajmëruar grevë gjenerale në tërë sistemin arsimor në rast se pas datës 13 prill nuk rregullohet përfundimisht çështja ...
Read more Comments Off on SBASHK-u ultimatum: Keni kohë deri në këtë datë ose grevat s’ndalen!

Kaos në trafikun hekurudhor në Francë

Botë
Trafiku hekurudhor në Francë ka hyrë në ditën e dytë të bllokadës, për shkak të grevës së punëtorëve të hekurudhave, që po kundërshtojnë reformën e planifikuar nga qeveria. ...
Read more Comments Off on Kaos në trafikun hekurudhor në Francë

Greva bllokon arsimin në gjithë Kosovën

Kryesore Lajme
Sindikata e Bashkuar e Arsimit dhe të Shkencës së Kosovës do të mbajë sot grevë një ditore në të gjitha institucionet arsimore të Kosovës. Rrahman Jasharaj, kryetari i ...
Read more Comments Off on Greva bllokon arsimin në gjithë Kosovën

Sot grevë dyorëshe në të gjitha institucionet arsimore, Haradinaj takon përfaqësuesit e SBASHK-ut

Kryesore Lajme
Të gjitha institucionet arsimore sot do të jenë në grevë dyorëshe. SBASHK thekson se greva do të mbahet në dy orët e para të mësimit të paradites dhe ...
Read more Comments Off on Sot grevë dyorëshe në të gjitha institucionet arsimore, Haradinaj takon përfaqësuesit e SBASHK-ut

Sot bëhen 29 vjet nga greva e minatorëve të Trepçës

Kryesore Lajme
Para 29 vjetëve minatorët e Trepçës kishin filluar grevën e urisë për të mbrojtur Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit. Ishin rreth 1,300 minatorë që kishin hyrë në ...
Read more Comments Off on Sot bëhen 29 vjet nga greva e minatorëve të Trepçës

Çfarë i shtyu mjekët të heqin dorë nga greva?

Kryesore Lajme
Mjekët specialistë të klinikave kirurgjikale në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) sot kanë pezulluar grevën e nisur ditë më parë. Ky pezullim i grevës është arritur pas ...
Read more Comments Off on Çfarë i shtyu mjekët të heqin dorë nga greva?

Paralajmrojnë aktorët, dita drejt grevës së përgjithshme po afron!

Magazinë
Kanë mbetë vetëm edhe pesë ditë nga koha kur mund të pezullohet krejt repertori i Teatrit Kombëtar të Kosovës, pasi që, aktorët rezident të këtij institucioni kulturor kanë ...
Read more 0