December 17, 2018
gripi

gripi

Jeni me grip? Mos i konsumoni këto produkte ushqimore!

Shëndetësi
Gripi është një prej viruseve më të përhapura që prek njerëzit, sidomos në stinën e dimrit. Në një situatë të tillë edhe oreksi ndërpritet dhe secili përpiqet që ...
Read more Comments Off on Jeni me grip? Mos i konsumoni këto produkte ushqimore!

Rëndohet situata nga gripi në vend, 26 mijë njerëz të prekur

Kryesore Lajme Rajon
Rëndohet situata nga gripi AH1N1. Shkon në 24 mijë numri i personave të prekur në jave, ndërsa 600 të sëmurë kërkojnë ndihmë çdo ditë në qendrën spitalore “Nënë ...
Read more Comments Off on Rëndohet situata nga gripi në vend, 26 mijë njerëz të prekur

A mund të sëmureni nga gripi më shumë se një herë përgjatë një sezoni?

Shëndetësi
Jemi në pikun e virozave, nuk ka ditë që të mos dëgjosh për persona që janë prekur nga gripi. Zakonisht nga muaji dhjetor deri në shkurt quhet sezoni ...
Read more Comments Off on A mund të sëmureni nga gripi më shumë se një herë përgjatë një sezoni?

Rreth 24.932 persona të prekur nga gripi

Lajme Shëndetësi
Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHP) ka njoftuar se nga 1 tetori deri më 31 janar 2018 në IKSHP janë raportuar gjithsej 24.932 raste te dyshimta në grip, ...
Read more Comments Off on Rreth 24.932 persona të prekur nga gripi

Bullgari, 80.000 të sëmurë nga gripi

Botë
Gazeta bullgare “Telegraf” shkruan se virusi i gripit po përhapet në Bullgari dhe deri tani ka infektuar 80.000 persona. Pretendohet se trajtimi shtetëror i çdo pacienti individual kushton ...
Read more Comments Off on Bullgari, 80.000 të sëmurë nga gripi

A e shton gripi rrezikun e sulmit në zemër?

Shëndetësi
Rreziku për të pasur një atak kardiak është 6 herë më i lartë kur jemi të prekur nga gripi. Kjo konfirmohet nga një studim kanadez i publikuar në ...
Read more Comments Off on A e shton gripi rrezikun e sulmit në zemër?

Ushqimet që ju mbrojnë nga gripi këtë dimër

Shëndetësi
Ka disa njerëz që sapo hyn stina e dimrit, i shikon thuajse gjithmonë me viroza. Po ashtu edhe fëmijët e vegjël, disa janë shumë delikatë dhe ftohen menjëherë. ...
Read more Comments Off on Ushqimet që ju mbrojnë nga gripi këtë dimër

Gabimet që bëni kur jeni të ftohur

Shëndetësi
Ju mendoni se do të merrni më shumë ilaçe para se të mposhtni të ftohtin dhe në fakt trupat tanë janë gati në mënyrën e tyre për të ...
Read more Comments Off on Gabimet që bëni kur jeni të ftohur

Situatë alarmante, gripi mbush spitalet

Botë
Duhej të ishte një grip i zakonshëm sezonal, por spitalet në Kinë janë mbushur plot dhe autoritetet e pranojnë se numri i rasteve të raportuara që prej fillimit ...
Read more Comments Off on Situatë alarmante, gripi mbush spitalet

Është sezona e gripit, çfarë duhet të bëni nëse filloni të ndiheni të sëmurë?

Shëndetësi
Sezoni i gripit është mbi ne, që do të thotë se departamentet e emergjencave në të gjithë globin merren me një numër të madh të pacientëve me grip ...
Read more Comments Off on Është sezona e gripit, çfarë duhet të bëni nëse filloni të ndiheni të sëmurë?