October 15, 2018
Maqedoni

Maqedoni

Prokuroria heton protestuesit e dhunshëm, kontrollon edhe profilet në Facebook

Kryesore Lajme
Pas disa ditëve protesta të grupit të tifozëve “Komitët” dhe pjesëmarrje të tjerë që protestojnë kundër marrëveshjes për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, prokuroria theu heshtjen. Njoftoi se ...
Read more Comments Off on Prokuroria heton protestuesit e dhunshëm, kontrollon edhe profilet në Facebook

Zaev: Brenda kësaj jave duhet të mbyllim ligjin e gjuhëve

Kryesore Lajme Rajon
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev,pret që këtë javë të mbyllet çështja për ligjin e përdorimit të gjuhëve. Në konferencën e përbashkët për shtyp në Qeveri me kryesuesin e ...
Read more Comments Off on Zaev: Brenda kësaj jave duhet të mbyllim ligjin e gjuhëve

Hapet festivali i parë shqiptar ‘Stand-Up Comedy’ në Maqedoni

Kulturë Rajon
Në hapësirat e Librarisë së Çarshisë, gjatë mbrëmjes së djeshme filloi festivali i parë shqiptar i llojit “Stand-Up Comedy”. Ky festival pasqyron një drejtim të ri të formatit ...
Read more Comments Off on Hapet festivali i parë shqiptar ‘Stand-Up Comedy’ në Maqedoni

Më 2020-ën hapet xhamia më e madhe në Maqedoni

Rajon
Xhamia e Tophanës, më e madhja në Maqedoni, e cila është duke e ndërtuar nga ana e Fondacionit Turk të Çështjeve Fetare (TDV), pritet të hapet në vitin ...
Read more Comments Off on Më 2020-ën hapet xhamia më e madhe në Maqedoni

Gazeta gjermane: BE i ofron Shqipërisë dhe Maqedonisë perspektivën e anëtarësimit

Kryesore Lajme
Sot, Komisioni Evropian do të njoftojë planet e tij për Ballkanin Perëndimor, njoftoi gazeta e njohur gjermane ”Der Spiegel”. ”Nëse gjithçka shkon mirë Serbia dhe Mali i Zi ...
Read more Comments Off on Gazeta gjermane: BE i ofron Shqipërisë dhe Maqedonisë perspektivën e anëtarësimit

Tërmete të njëpasnjëshme në Maqedoni

Lajme Rajon
Shkupi sot është goditur nga disa tërmete me fuqi të vogël të shkallës së Rihterit. Lëkundjet e fundit janë regjistruar para gjysmë ore me fuqi prej 2,5 shkallë ...
Read more Comments Off on Tërmete të njëpasnjëshme në Maqedoni

Në Tetovë rikthehet sëmundja e rrezikshme

Lajme Rajon
Regjistrohet rasti i tretë me fruth në Republikën e Maqedonisë. Dr. Zharko Karaxhovski nga Instituti i Shëndetit Publik i Republikës së Maqedonisë sot deklaroi se tre rastet me ...
Read more Comments Off on Në Tetovë rikthehet sëmundja e rrezikshme

Një tërmet godet Maqedoninë

Lajme Rajon
Një lëkundje e tokës është ndjerë në afërsi të qytetit të Velesit. Intensitetit i dridhjes ka qenë 2.6 shkallë sipas Rihterit, 6 kilometra nga Lozova, shtatë nga Velesi ...
Read more Comments Off on Një tërmet godet Maqedoninë

Shqipja bëhet gjuhë zyrtare edhe në një vend…

Rajon
Me 69 vota pro dhe asnjë kundër apo abstenim, Kuvendi i Maqedonisë miratoi projektligjin për gjuhën shqipe. Deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk morën pjesë në votim. Debati për ligjin ...
Read more Comments Off on Shqipja bëhet gjuhë zyrtare edhe në një vend…

Sot festojnë buzmin besimtarët krishterë ortodoks

Lajme Rajon
Besimtarët krishterë ortodoks në Maqedoni sot festojnë Buzmin, një ditë para festës së madhe Lindjen e Krishtit – Krishtlindjet. Buzmi tradiconalisht do të shënohet me tubim para Katedrales ...
Read more Comments Off on Sot festojnë buzmin besimtarët krishterë ortodoks