December 15, 2018
Nafta

Nafta

Qeveria franceze pezulloi taksat shtesë për karburante

Botë
Kryeministri i Francës, Edouard Philippe bëri të ditur se kanë pezulluar për 6 muaj taksat shtesë për karburante, të cilat protestohen nga “Jelekët e verdhë”, transmeton KosovaPost. Në ...
Read more Comments Off on Qeveria franceze pezulloi taksat shtesë për karburante

Bien çmimet e naftës

Botë
Çmimet e naftës kanë rënë në nivelin më të ulët në më shumë se tetë muaj, mes frikës për një ngadalësim të kërkesës. Pika e referencës ndërkombëtare Brent ...
Read more Comments Off on Bien çmimet e naftës

Rritje drastike e çmimeve të naftës pas njoftimit të papritur nga Arabia Saudite

Botë
Çmimet e naftës së papërpunuar kanë shënuar rritje drastike pasi Arabia Saudite njoftoi se gjatë muajit të ardhshëm do të ulë prodhimin, transmeton Kosova Post. Rijadi paralajmëroi se ...
Read more Comments Off on Rritje drastike e çmimeve të naftës pas njoftimit të papritur nga Arabia Saudite

WSJ: Sanksionet amerikane kundër Iranit forcojnë pozicionin e Rusisë në tregun global të energjisë

Botë
Sanksionet amerikane kundër Iranit kanë forcuar pozitën e Rusisë në tregun global të energjisë. Përveç kësaj, Rusia ka parë nivelin më të lartë të prodhimit të naftës në ...
Read more Comments Off on WSJ: Sanksionet amerikane kundër Iranit forcojnë pozicionin e Rusisë në tregun global të energjisë

Pse nafta u shtrenjtua më shumë krahasuar me vitin e kaluar?

Kryesore Lajme
Çmimi i naftës dhe i benzinës në Kosovë vazhdon të jetë i lartë. Aktualisht një litër naftë kushton 1.16 centë, derisa një litër benzinë 1.17 centë. Vitin e ...
Read more Comments Off on Pse nafta u shtrenjtua më shumë krahasuar me vitin e kaluar?

Sasia e naftës së prodhuar në SHBA, afër rekordit të vitit 1970

Botë
Departamenti amerikan për Energji, publikoi informacionin se sasia e naftës së prodhuar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) ka arritur në 10 milionë fuçi në ditë, që ...
Read more Comments Off on Sasia e naftës së prodhuar në SHBA, afër rekordit të vitit 1970

Fillon java e tregtimit të naftës se papërpunuar me një çmim më të lartë

Botë
Marka ndërkombëtare e naftës së papërpunuar Brent ka filluar javën e re të tregtimit me një çmim prej 68.81 dollarë për fuçi, ndërkohë që marka amerikane West Texas ...
Read more Comments Off on Fillon java e tregtimit të naftës se papërpunuar me një çmim më të lartë

A po shtrenjtohet nafta?

Ekonomi
Çmimet e naftës u rritën sot në tregun ndërkombëtar në rreth 68 dollarësh si rezultat i paralajmërimit për uljen e prodhimit nga vendet anëtare të OPEC-ut. Në tregun ...
Read more Comments Off on A po shtrenjtohet nafta?

Rezultatet e cilësisë së naftës do të dalin nesër

Lajme
Ministria e Tregtisë dhe Industrisë dje së bashku me Doganën kishin ndërmarrë një aksion për kontrollimin e cilësisë së naftës, duke kontrolluar kështu 59 autobote. Analizat tashmë janë ...
Read more Comments Off on Rezultatet e cilësisë së naftës do të dalin nesër

Franca ndalë prodhimin e naftës dhe gazit deri në vitin 2040

Botë Kryesore
Vendimi do të jetë në fakt simbolik, pasi Franca prodhon vetëm rreth gjashtë milionë fuçi karbohidrate në vit, shkruan Al Jazeera, përcjell Kosova Post. Franca ka në plan këtë ...
Read more 0