October 15, 2018
Termet

Termet

Një tërmet godet detin Egje

Botë
Një tërmet me magnitudë 4,9 ballë të shkallës Rihter u regjistrua sot në detin Egje, njoftoi Observatori kombëtar i Athinës, duke shtuar se nuk ka informacione për viktima. ...
Read more Comments Off on Një tërmet godet detin Egje

Termet në Itali, mbyllen të gjitha shkollat

Botë
Një lëkundje tërmeti me magnitudë 4.7 u regjistrua rreth orës 5.11 në Itali, në zonën e Macerata-s, raporton tgcom, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe ...
Read more Comments Off on Termet në Itali, mbyllen të gjitha shkollat

Një tërmet godet Iranin, ka të lënduar

Botë
Një tërmet i fuqisë 5,3 shkallë të Rihterit ka goditur sot pjesën perëndimore të Iranit, me ç’rast 38 persona janë lënduar. “Shumica nga 38 të lënduarit janë lëshuar ...
Read more Comments Off on Një tërmet godet Iranin, ka të lënduar

14 të vdekur nga tërmeti në Papua Guinenë e Re

Botë
Si pasojë e rrëshqitjeve të tokës të shkaktuara nga një tërmet i fuqishëm në Papua Guinenë e Re në jug të Oqeanit Paqësor, sipas të dhënave paraprake jetën ...
Read more Comments Off on 14 të vdekur nga tërmeti në Papua Guinenë e Re

Tërmet në Papua New Guinea

Botë
Një tërmet me fuqi prej 6,4 shkallë të Rihterit e ka goditur sot Papua New Guinea, njoftoi Instituti Gjeologjik Amerikan. Ky është tërmeti më fuqishëm që goditi Papun ...
Read more Comments Off on Tërmet në Papua New Guinea

Tërmet në Shqipëri

Kryesore Lajme Rajon
Një tërmet me 3.9 shkallë të Rihteerit ka goditur Shqipërinë pasditen e së hënës. Ky tërmet është vënë re edhe në kryeqytet, në Tiranë, ndërsa akoma nuk dihet ...
Read more Comments Off on Tërmet në Shqipëri

Tërmet në Shqipëri

Rajon
Një lëkundje e lehtë tërmeti, me magnitudë 3, është ndierë pak pas orës 7:30 të mëngjesit të kësaj të shtunë në verilindje të Shqipërisë. Zona më e prekur ...
Read more Comments Off on Tërmet në Shqipëri

Tërmeti i fuqishëm trondit Britaninë

Botë
Tërmeti ndërpreu përkohësisht edhe ndeshjen e futbollit mes Port Talbot dhe Taffs. Thuajse e gjithë Britania e Madhe u lëkund nga një tërmet pasditen e së enjtes. Tërmeti ...
Read more Comments Off on Tërmeti i fuqishëm trondit Britaninë

Një tërmet godet Meksikën

Botë
Një tërmet me fuqi prej 5.9 ballë sipas Rihterit, ka goditur shtetin jugor meksikan Oaxaca, disa ditë pasi një tërmet i fuqishëm u regjistrua në zonën e njëjtë, ...
Read more Comments Off on Një tërmet godet Meksikën

Tërmeti nxjerr njerëzit në rrugë, rrëzohet një helikopter ushtarak (Video)

Botë
Tërmeti prej 7.2 ballësh që ka goditur Meksikon ka shkaktuar dëme të mëdha materiale në këtë qyet, i cili është njëri prej më të mëdhenjve në botë. Deri ...
Read more Comments Off on Tërmeti nxjerr njerëzit në rrugë, rrëzohet një helikopter ushtarak (Video)