19 January, 2019 20:36
ushtri

ushtri

Aleksandër Vuçiq ka një paralajmërim të fundit për Ushtrinë e Kosovës (Video)

Kryesore Lajme Video
Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, ka thënë sot se  Formimi i Ushtrisë së Kosovës është shqetësim për Serbinë. Gjithashtu ai ka theksuar se Prishtina po formon ushtrinë në kundërshtim ...
Read more Comments Off on Aleksandër Vuçiq ka një paralajmërim të fundit për Ushtrinë e Kosovës (Video)

Euronews për Ushtrinë e Kosovës: Do të ketë 98 milionë euro buxhet në vit, 5,000 trupa të armatosur dhe 3,000 rezervistë

Lajme
Kuvendi i Kosovës pritet që të premten të votojë projektligjet për transformimin e FSK-së në Ushtri. Dhe për këtë ngjarje tanimë janë duke raportuar edhe mediat prestigjioze evropiane ...
Read more Comments Off on Euronews për Ushtrinë e Kosovës: Do të ketë 98 milionë euro buxhet në vit, 5,000 trupa të armatosur dhe 3,000 rezervistë

A do ta ndihmojë Britania e Madhe Kosovën me pajisje ushtarke?

Kryesore Lajme
Shtetet e Bashkuara të Amerikës në prag të transformimit të FSK-së në ushtri e ndihmuan këtë forcë me pajisje ushtarake. Megjithatë ndihma me pajisje ushtarake po konsiderohet më ...
Read more Comments Off on A do ta ndihmojë Britania e Madhe Kosovën me pajisje ushtarke?

Rexhep Selimi: ’Kosova të ecë përpara, Serbisë le ti dalë flaka’ (Video)

Intervistë Kryesore Lajme Video
Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi në një intervistë për Kosova Post, ka konfirmuar se Kosova po bënë ushtrinë e saj, jo në atë formë sikur, që është ...
Read more Comments Off on Rexhep Selimi: ’Kosova të ecë përpara, Serbisë le ti dalë flaka’ (Video)

Berisha: Kosova do ta formojë ushtrinë, nuk mund të mbetemi peng i Beogradit (Video)

Kryesore Lajme Video
Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Zafir Berisha është i bindur se Formimi i Ushtrisë se Kosovës tashmë është në agjendë të institucioneve. Sipas tij Kosova duhet të ec ...
Read more Comments Off on Berisha: Kosova do ta formojë ushtrinë, nuk mund të mbetemi peng i Beogradit (Video)

Isufi: Ushtria e Kosovës do të jetë partner i NATO-s në mision për paqe në botë (Video)

Kryesore Lajme Video
Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AAK-së, Ahmet Isufi, është shprehur i bindur se Kosova do ta votoj Ushtrinë e saj me 14 dhjetor. Sipas tij ...
Read more Comments Off on Isufi: Ushtria e Kosovës do të jetë partner i NATO-s në mision për paqe në botë (Video)

Shuhen shpresat që Kosova të ketë ushtri

Kryesore Lajme
Transformimi i FSK-së në ushtri, është temë e cila ka vite që është duke u përmendur. Mirëpo një vendim për këtë drejtim nuk është marrë ende. Në çdo ...
Read more Comments Off on Shuhen shpresat që Kosova të ketë ushtri

Fëmijët nga Serbia në stërvitjet ushtarake në Rusi? (Video)

Kryesore Lajme Rajon
Në internet është shpërndarë një video në të cilën shihen fëmijë për të cilët besohen të jenë nga Serbia, duke kaluar në trajnime intensive, ku mësojnë për të ...
Read more Comments Off on Fëmijët nga Serbia në stërvitjet ushtarake në Rusi? (Video)

Gjuriq: Serbët nuk do ta mbështesin Ushtrinë e Kosovës

Lajme Rajon
Drejtori i të ashtuquajturës “Zyrë për Kosovën” në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka thënë se nuk është sekret se përfaqësuesit e serbëve në Kosovë në vazhdimësi u ...
Read more 0

S’ka ushtri, s’ka dorëheqje!

Kryesore Lajme
Presidenti Hashim Thaçi nuk do të dorëhiqet edhe nëse do të vonohet formimi i ushtrisë së Kosovës, vlerësojnë analistët politikë.  Sipas tyre, opsioni për dorëheqje të Thaçit mund ...
Read more 0