January 16, 2018
Ushtria

Ushtria

Berisha, FSK e gatshme të shndërrohet në ushtri

Kryesore Lajme
Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) është plotësisht e gatshme që të shndërrohet në Forcat e Armatosura të Kosovës (FAK). Kështu ka deklaruar gjatë një interviste dhënë “Zërit” ministri i ...
Read more Comments Off on Berisha, FSK e gatshme të shndërrohet në ushtri

Absurde, ushtria izraelite kërkon dëmshpërblim nga familja e palestinezit të vrarë

Botë
Ushtria izraelite kërkon dëmshpërblim nga familja e palestinezit të vrarë “Ushtria izraelite vret fëmijët tanë dhe gjithashtu na kërkon dëmshpërblim”, tha për AA Ijad Gunejmat, babai i palestinezit ...
Read more Comments Off on Absurde, ushtria izraelite kërkon dëmshpërblim nga familja e palestinezit të vrarë

Ministri serb për formimin e ushtrisë së Kosovës: E vetmja forcë ushtarake në Kosovë është KFOR-i

Kryesore Lajme
Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin ka reaguar ndaj deklaratës së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj se Kosova do ta formojë ushtrinë e saj në mars të 2018. ...
Read more Comments Off on Ministri serb për formimin e ushtrisë së Kosovës: E vetmja forcë ushtarake në Kosovë është KFOR-i

Rruga e vështirë për transformimin e FSK-së

Kryesore Lajme
Transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK) në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK) nuk u bë as këtë vit, ndonëse secila qeveri që vjen si prioritet ...
Read more Comments Off on Rruga e vështirë për transformimin e FSK-së

Mblidhet BE-ja, 25 vende anëtare krijojnë ushtrinë evropiane

Botë
Dje u morr një vendim formal nga 25 vende anëtare të Bashkimit Evropian për të krijuar një rrjet të ri bashkëpunimi në mbrojtje dhe siguri, duke hedhur themelet ...
Read more Comments Off on Mblidhet BE-ja, 25 vende anëtare krijojnë ushtrinë evropiane

Putin jep urdhrin: Ushtria ruse të armatoset me armët më modernë në botë

Botë Kryesore
Presidenti rus, Vladimir Putin urdhëroi sot që ushtria dhe flota ruse të pajisen me armët më moderne për të përforcuar kapacitetet e tyre. “Ushtria dhe flota jonë duhet ...
Read more Comments Off on Putin jep urdhrin: Ushtria ruse të armatoset me armët më modernë në botë

Ushtria izraelite paralajmëron Sirinë

Botë
Ushtria izraelite njoftoi sot se ka qëlluar me tanke ndaj territorit të Sirisë, në shenjë paralajmërimi, pasi ushtria siriane kishte filluar punimet ndërtimore përgjatë kufirit me Izraelin. Ushtria ...
Read more Comments Off on Ushtria izraelite paralajmëron Sirinë

Ushtria arreston diktatorin famëkeq, çfarë po ndodh tani në Zimbabve

Botë
Ushtria e Zimbabves që mori me forcë pushtetin ka arrestuar diktatorin famëkeq, presidentin Robert Mugabe. Mësohet se ai mbahet në arrest shtëpie në kryeqytetin Harare. Lajmi u bë ...
Read more Comments Off on Ushtria arreston diktatorin famëkeq, çfarë po ndodh tani në Zimbabve

Pse ushtria e Amerikës do të shkoj në Serbi?

Kryesore Lajme Rajon
Me kërkesë të qeverisë së Serbisë, një grup i pjesëtarëve të ushtrisë së Shteteve të Bashkuara, këtë javë do të marrin pjesë në ushtrimet ushtarake ajrore të përbashkëta ...
Read more Comments Off on Pse ushtria e Amerikës do të shkoj në Serbi?

Grusht shteti ne Zimbabve? Ushtria merr kontrollin dhe ndalon politikanët e lidhur me krimin

Botë
Ushtria e Zimbabve ka marrë kontrollin e televizionin ndërkombëtar dhe ka lexuar një deklaratë të drejtpërdrejtë ku njoftonte se ka ndërmarrë veprime për të ndaluar “politikanët e lidhur ...
Read more Comments Off on Grusht shteti ne Zimbabve? Ushtria merr kontrollin dhe ndalon politikanët e lidhur me krimin