November 20, 2017
Vitamina

Vitamina

Përfitimet shëndetësore nga vezët

Shëndetësi
Vezët janë ushqim i lirë që konsumohen nga njerëzit në mbarë botën. Megjithëse ekzistojnë lloje të ndryshme të vezëve, vezët e pulës konsumohen më së shpeshti, shkruan KosovaPost. ...
Read more Comments Off on Përfitimet shëndetësore nga vezët

Këto vitamina përballojnë vjeshtën

Shëndetësi
Ndryshimet e temperaturës vënë në provë të vështirë jo vetëm sistemin nervor, por edhe bukurinë tonë. Për të dhënë tonin dhe forcën ndaj trupit dhe mendjes, asnjëherë si ...
Read more Comments Off on Këto vitamina përballojnë vjeshtën

Dhjetë perimet më të shëndetshme

Shëndetësi
Lista e perimeve më të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të humbni kilogramët e tepërt, të mundni sëmundjet, t’i parandaloni dhe të bëheni shumë më të shëndetshëm. Si e ...
Read more Comments Off on Dhjetë perimet më të shëndetshme

Dhjetë perimet më të shëndetshme

Shëndetësi
Lista e perimeve më të shëndetshme mund t’ju ndihmojë të humbni kilogramët e tepërt, të mundni sëmundjet, t’i parandaloni dhe të bëheni shumë më të shëndetshëm. Si e ...
Read more Comments Off on Dhjetë perimet më të shëndetshme

Qitrot mbajnë zemrën të shëndetshme

Shëndetësi
E dini që qitrot (portokalli, limoni, mandarinat, grejpfruti) janë një burim i mirë i vitaminës C, ç’ka përmirëson sistemin imunitar veçanërisht në sezonin e ftohtë?!? Qitrot ofrojnë edhe ...
Read more Comments Off on Qitrot mbajnë zemrën të shëndetshme

Spinaqi: Ushqim për trurin, sytë dhe harresën

Kryesore Shëndetësi
E dimë se spinaqi ka nivel të lartë kaliumi dhe hekuri, duke u renditur një ushqim i shkëlqyer për trurin. Kaliumi ndihmon në funksionimin e trurit. Spinaqi është ...
Read more Comments Off on Spinaqi: Ushqim për trurin, sytë dhe harresën

Dobitë shëndetësore të bukës së misrit

Shëndetësi
Misri vazhdon të jetë numër një për të mbajtur konstante nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm grafikun e yndyrës në gjak. Ai luan rol në prodhimin ...
Read more Comments Off on Dobitë shëndetësore të bukës së misrit

Ushqimet që duhet t’i hani gjatë stinës së dimrit

Shëndetësi
Sezoni i dimrit ka më pak ushqime sesa në verë, por krenohet me disa ushqime për nga vlerat shëndetësore. Më poshtë po ju rendisim 5 nga ushqimet më ...
Read more Comments Off on Ushqimet që duhet t’i hani gjatë stinës së dimrit

Mandarinat, kundër anemisë dhe mykut të zorrëve

Shëndetësi
Mandarinat janë ndër agrumet më të shijshme, falë aromës dhe përmbajtjes më të lartë të sheqerit që kanë, si në brendësi të frutit, ashtu edhe në lëkurë, shkruan ...
Read more Comments Off on Mandarinat, kundër anemisë dhe mykut të zorrëve

Përse duhet të përdoret majdanozi?

Shëndetësi
Majdanozi zbukuron gatimet me elegancë dhe finesë, praktikisht në të gjitha recetat me kripë mund të hidhet pak majdanoz, ai është plot shije dhe është një bimë me ...
Read more Comments Off on Përse duhet të përdoret majdanozi?