19 January, 2019 20:34
Zvicra

Zvicra

Haradinaj merr shembull Zvicrën për lojërat e fatit, aty shkojnë vetëm pasanikët

Kryesore Lajme
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka paralajmëruar mundësin e mbylljes së lojërave të fatit në vendbanime. Haradinaj tha se mbyllja e tërësishme e tyre nuk mund të bëhet, ...
Read more Comments Off on Haradinaj merr shembull Zvicrën për lojërat e fatit, aty shkojnë vetëm pasanikët

Sa e fuqishme është pasaporta zvicerane?

Botë
Sipas vlerësimit të Indeksit “Henley” për vitin 2019, pasaporta e Japonisë është më e fuqishmja në botë, për herë të dytë radhazi. Me pasaportën e saj mund të ...
Read more Comments Off on Sa e fuqishme është pasaporta zvicerane?

Rregullat që kanë ndryshuar në Zvicër nga 1 janari

Botë
Nga 1 janari në Zvicër kanë ndryshuar disa rregulla dhe ligje, që do të ndikojnë në jetën e njerëzve. Kështu më 1 janar hyri në fuqi raporti i ...
Read more Comments Off on Rregullat që kanë ndryshuar në Zvicër nga 1 janari

A pranojnë zviceranet të martohen me shqiptarë?

Uncategorized
Në Zvicër jeton një numër i madh shqiptarësh. Ata tashmë janë të integruar në shoqërinë zvicerane. Shumë kanë bërë sukses në politikë, sport, kulturë dhe sektore të tjera. ...
Read more Comments Off on A pranojnë zviceranet të martohen me shqiptarë?

Kosova ia kalon edhe Zvicrës

Kosovë Kryesore
Përbërja e re e Këshillit Federal, në Zvicër, më 10 dhjetor 2018, ndau të shtatë departamentet dhe zgjodhi çështjen e zëvendësimeve. Kështu, Qeveria e Zvicrës do të përfaqësohet ...
Read more Comments Off on Kosova ia kalon edhe Zvicrës

Zvicra do t’i dëbojë mijëra azilkërkues

Botë
Zvicra planifikon që së shpejti të fillojë dëbimin e një numri tüë madh të azilkërkuesve eritreanë. Bëhet fjalë për shqyrtimin e 3200 rasteve të shtetasve të Eritresë të ...
Read more Comments Off on Zvicra do t’i dëbojë mijëra azilkërkues

Ky është vendi më i mirë në botë për vitin 2018

Botë Kuriozitete
Zvicra nuk po zë titujt kryesorë të medieve këtë javë, vetëm për shkak se po pret Forumin Ekonomik Botëror në Davos. Vendi alpin është zgjedhur si vendi më ...
Read more Comments Off on Ky është vendi më i mirë në botë për vitin 2018

Ky është fshati ku Angela Merkel kalon pushimet dimërore çdo vit (Foto)

Botë
Politikania më e fuqishme e botës, Angela Merkel, prej më shumë se dhjetë vitesh i kalon pushtimet dimërore në Pontresina në kantonin Graubunden të Zvicrës. Është një fshat ...
Read more Comments Off on Ky është fshati ku Angela Merkel kalon pushimet dimërore çdo vit (Foto)

Zvicra zgjedh presidentin e ri (Foto)

Lajme
Parlamenti zviceran sot e zgjodhi Alen Berse president të ri të Zvicrës në vitin 2018. Berse është ministër aktual i Punëve të Brendshme dhe nënpresident i shtetit. Në ...
Read more Comments Off on Zvicra zgjedh presidentin e ri (Foto)

Gazeta zvicerane: Çfarë mund të mësojnë zviceranët nga shqiptarët?

Kryesore Lajme
Shqiptarët në Zvicër shpesh luftojnë me paragjykime. Por, ata kanë edhe shumë të mira. ‘Blick’ me një shkrim special jep pesë gjërat që zviceranët mund të mësojnë nga ...
Read more Comments Off on Gazeta zvicerane: Çfarë mund të mësojnë zviceranët nga shqiptarët?